reklam

S&P, ABD’nin görünümünü değiştirmedi

S&P, ABD iktisadına yönelik iddialarına dair açıklamasında, geçen yılın son çeyreğinde ABD’de öngörülen gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesinin yüzde 0,8’den yüzde 1,6’ya çıkarıldığı, 2024’ün tamamında da ülkenin gerçek GSYH artışının yüzde 1,5’ten yüzde 2,4’e yükseltildiği aktarıldı.

Bu yılın tamamı için varsayım edilen GSYH artışının ABD’nin 2023 yılının tamamında öngördüğü yüzde 2,5’lik büyümeden biraz daha zayıf olduğuna işaret edilen açıklamada, geçen yılın son çeyreğinde beklenenden güzel gelen GSYH büyümesi ve sağlam görünen istihdam piyasasının S&P’nin varsayımlarını yükseltmesine yol açtığı kaydedildi.

Açıklamada, ABD’nin ekonomik büyümesi 2023’ün ikinci yarısı boyunca S&P’nin beklentilerini aştığı vurgulanarak net ihracattaki güç, kamu harcamaları ve stok birikiminin suratının şaşırtan olduğu tabir edildi.

Yılın birinci çeyreğinde ekonomik aktivitenin beklenenden daha sıcak seyrettiği belirtilen açıklamada, tüketici harcamalarının güçlü iş gücü piyasasından faydalandığının altı çizildi.

reklam

Açıklamada, kısıtlayıcı para siyasetinin, faiz oranına hassas iş ve konut yatırımları üzerinde baskı yaratmaya devam edeceği, kamu kesiminin muhtemelen geçen yıla kıyasla daha yavaş bir süratle büyümeye katkı sağlamayı sürdüreceği bildirildi.

ABD iktisadının resesyondan kaçınsa bile yıl ilerledikçe trendin altında büyümeye yanlışsız bir süreçten geçeceğinin düşünüldüğü aktarılan açıklamada, fakat mevcut konjonktür dalgalanmaları göz önüne alındığında, döngüsel bir yavaşlamanın zamanlamasını varsayım etmenin güç olduğu vurgulandı.

İŞ GÜCÜ PİYASASININ YUMUŞADIĞINA DAİR İŞARETLER VAR

Açıklamada, daha yüksek ekonomik büyümeye cevap olarak 2024 istihdam büyümesine ait iddiaların de yükseltildiği söz edilerek ABD’de istihdamın ikinci çeyrekte aylık 100 binin üzerinde artmasının beklendiği kaydedildi.

İşsizlik oranının aralık ve ocak aylarında yüzde 3,7 düzeyinde gerçekleştiği hatırlatılan açıklamada, bu oranın gelecek iki yılda daha da yükselerek 2025’te yüzde 4,3’e çıkacağı belirtildi.

Açıklamada, iş gücü piyasası ne kadar sağlam görünse de yumuşadığına dair işaretler de bulunduğu belirtilerek piyasadaki dalgalanmaya ait ölçümlerin olağanlaştığı söz edildi.

Düşük enflasyona yanlışsız ilerlemenin muhtemelen yavaş olacağına işaret edilen açıklamada, değişken besin ve güç fiyatlarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek enflasyonun bu yılın ortasında kalıcı olarak Fed’in yüzde 2 amacıyla uyumlu düzeylere düşeceğinin iddia edildiği bildirildi.

FED “BEKLE VE GÖR” MODUNDA

Açıklamada, faiz indirimlerinin zamanlamasına “ince ayar” yapmaya çalışan Fed’in ilgisini bu yıl en çok enflasyon bilgilerinin çekmeye devam edeceği vurgulandı.

Enflasyondaki düşüşün para siyasetinde gevşemeye yönelik birinci adımların kapısını açtığına değinilen açıklamada, lakin resmi olarak faiz oranlarındaki bir sonraki atılımın aşağı istikametli olmasını beklense de bunun zamanlamasının soru işareti olduğu, Fed’in bilgilere bağlı olarak “bekle ve gör” modunda olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Fed’in birinci faiz indiriminin haziran ayında olacağı ve 2024 yılının tamamında, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyreklerde 25’er baz puan olmak üzere toplam 75 baz puan faiz indirimine gidileceğinin öngörüldüğü aktarıldı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/sp-abd-nin-gorunumunu-degistirmedi/307088

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!