reklam

Şişecam’dan 114 milyon dolarlık yatırım

Cam ve kimyasallar kesimlerinin küresel oyuncusu Şişecam, Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye yaklaşan üç yeni kaplamalı cam çizgisi yatırımı kararını duyurdu. Yatırım planı, Şişecam’ın Tarsus’ta inşaatı devam eden düz cam tesisi ile Kuzey İtalya ve Bulgaristan’daki düz cam tesislerini içeriyor. Şişecam bu yatırımlarla düz cam bölümünde artan kaplamalı cam gereksinimini karşılamayı, geliştirilmiş operasyonel verimlilik ve genişletilmiş eser yelpazesiyle rekabet gücünü sürdürmeyi ve üretim hacmindeki katma pahalı eser hissesini artırarak tüm paydaşlarına artı bedel yaratmayı amaçlıyor.

Şişecam, 2025 yılında faaliyete geçmesi planlanan bu yatırımlar kapsamında Tarsus’ta inşası devam eden düz cam üretim tesisine yıllık 7 milyon metrekare kapasiteli bir kaplamalı cam sınırı yatırımı yapacak. Bununla birlikte Kuzey İtalya’daki düz cam tesisine yıllık 6,5 milyon metrekare kapasiteli, Bulgaristan’daki düz cam tesisine ise yıllık 6 milyon metrekare kapasiteli bir kaplamalı cam sınırı yatırımı gerçekleştirecek. Şişecam, bu 3 yeni sınır için toplam 114 milyon dolar yatırım yapacak. Yeni kaplamalı sınırların hayata geçmesi ile Şişecam’ın cam kaplama sınırlarının sayısı dünya genelinde yediye ulaşacak. Bu yatırımların sonucunda Şişecam’ın şu an 4 farklı hatta ortalama eser karışımı ile 22 milyon metrekare olan kaplamalı cam kapasitesinin yaklaşık iki kat büyüyerek 42 milyon metrekareye çıkarılması hedefleniyor.

Şişecam Yönetim Kurulu Lideri ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, yeni yatırım kararıyla ilgili şunları söyledi: “Yaptığımız her bir akılcı yatırım kararıyla kendimize yeni güç ve yetenekler kazandırıyoruz. Düz cam bölümünde artan kaplamalı cam muhtaçlığını karşılamak üzere aldığımız bu yatırım kararı Şişecam’ın kaplamalı cam üretim kapasitesini neredeyse ikiye katlayacak. Türkiye’deki mimari camlar pazarında liderliğimizi sağlamlaştırırken, Amerika da dahil olmak üzere küresel pazarda daha geniş bir müşteri ağına, daha yüksek rekabet gücüyle ulaşılabilmemizi kolaylaştıracak. Katma kıymetli eserlerin toplam üretim hacmimiz içindeki hissesinin ve eser portföyümüzün geliştirilmesini sağlayacak bu yatırımlar ayrıyeten Şişecam’ın tedarik ağını daha esnek yönetmesine ve operasyonel süreç verimliliğini artırmasına da katkı sunacak.”

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/sisecamdan-114-milyon-dolarlik-yatirim-2348590

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!