reklam

Şimşek’ten Fitch yorumu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesine ait açıklamalarda bulundu. Toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunan Şimşek, “Pozitif görünüm önümüzdeki devirde not artışının süreceğine işaret ediyor” tabirlerini kullandı.

Uygulanan programın somut sonuçlarınun ülke kredi notuna yansıdığının altını çizen Şimşek “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu muvaffakiyete kayıtsız kalmayarak kredi notumuzu bir kademe yükseltirken, görünümümüzü müspete çevirdi. Olumlu görünüm önümüzdeki periyotta not artışının süreceğine işaret ediyor. 12 yıl sonra gelen bu not artışında, Türkiye’nin milletlerarası normlara uyan, kural bazlı ve öngörülebilir siyasetleri tesirli oldu. Makro-finansal istikrarın daha da güçlenmesiyle bu türlü olumlu gelişmeler artarak devam edecek. Yılın ikinci yarısında dezenflasyon, daralan cari açık ve bütçe disiplini sayesinde makro finansal istikrar daha da pekişecek ve kredi notumuz yükselecektir” sözlerini kullandı.

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkarmıştı.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/simsek-ten-fitch-yorumu-2349099

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!