reklam

Şimşek: TCMB, kâfi sıkılaştırma yaptığını düşünüyor

Bakan Şimşek, Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi ve DEİK işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen “İstanbul KÖİ Haftası (PPP Week)” etkinliğinde konuştu.

Türkiye’nin eylül ayından bu yana uyguladığı iktisat programına değinen Bakan Şimşek,”Program, fiyat istikrarını sağlamayı, mali disiplini yine tesis etmeyi, cari açığı azaltmayı, büyümede yine dengelenmeyi ve natürel ki verimliliği ve rekabet gücünü artıracak yapısal ıslahatları hayata geçirmeyi hedefliyor. Fiyat istikrarı maksadımız doğrultusunda para siyasetinde gerekli adımlar atılarak, sıkılaşma süreci başladı. Ayrıyeten birtakım seçici kredi sıkılaştırmaları, niceliksel sıkılaştırmalar yaptık. Destekleyici maliye ve gelir siyasetleri uyguladık. Önümüzdeki periyotta de daha destekleyici gelir ve maliye siyasetlerini uygulamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“TCMB, kâfi sıkılaştırma yaptığını düşünüyor” diyen Mehmet Şimşek, uygulanan iktisat programının işe yarayacağına inandıklarını lisana getirerek, programın şimdi çok erken basamaklarında olunduğunu, sabırlı ve ileriye dönük kararlı olunması gerektiğini vurguladı.

“Türkiye’nin büyüme sorunu yok”

reklam

Türkiye’nin büyüme sorunu olmadığını belirten Şimşek, şöyle devam etti:

“Dengeli bir büyüme patikasıyla cari açığı azaltmak istiyoruz. Türkiye’nin büyüme sorunu yok. Başta da söylediğim üzere Türkiye büyüklük açısından Çin ve Hindistan değil lakin katiyetle en yeterli performansı gösteren gelişmekte olan piyasalarla tıpkı düzeyde. Neden? Zira burası teşebbüsçü bir ülke. Nüfusta nispeten olumlu bir demografik yapıya sahibiz. Yani âlâ bir altyapımız var. Biliyorsunuz, yalnızca iç talebe baktığınızda Türkiye son 20 yılda ortalama yüzde 5,5 büyüdü, net ihracatı da eklerseniz yüzde 5,4 büyüdü. Sorunun olduğu yer burasıdır. Kompozisyonu geliştirmemiz gereken yer burası.”

“Merkez Bankası rezervleri kıymetli ölçüde iyileşti”

Merkez Bankası rezervlerinin geçen yıl Mayıs ayından bu yana değerli ölçüde güzelleştiğini ve ihracatçıların liranın zayıflaması tarafındaki davetleri nedeniyle son birkaç haftadır baskı altında olduğunu söyleyen Şimşek, şunları kaydetti:

“Seçim yaklaşırken birçok spekülasyon var. Dün katıldığım bir televizyon programında da seçim sonrası bakış açımızı anlattım. Fakat elbette, biliyorsunuz, beşerler geçmişe bakma ve geçmişi geleceğe taşıma eğilimindeler. Geçen yılın seçim öncesi ile karşılaştırıldığında mevcut şartlar değerli ölçüde farklı olduğundan para siyaseti seyrinin düzeltilmesi kıymetlidir. Attığımız öbür adımlar da var. Derecelendirme kuruluşları attığımız adımların sonunda görünümü yükseltti. Piyasaya baktığımızda ise Türkiye’nin risk algısı kredi notundan iki kademe daha düzgün ve nitekim kıymetli olan da bu.”

Bakan Şimşek, sunumu sonrasında panelde yaptığı konuşmada ise yapay zekanın değerine dikkati çekerek, “Elbette insanlara yatırım yapmak, marifetleri geliştirmek, yeni kabiliyetler kazandırmak gerekiyor. Yapay zeka ortaya çıkana kadar üniversite diplomasına sahip beşerler ayrıcalıklıydı zira kaliteli işlere sahiplerdi ve gelirleri artıyordu. Fakat yapay zekayla birlikte şayet güzel bir altyapımız ve ekosistemimiz yoksa üniversite diplomaları bile tehdit altında.” tabirini kullandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/simsek-tcmb-yeterli-sikilastirma-yaptigini-dusunuyor-2348776

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!