reklam

Şimşek, 500 milyon $ tasarruf sağlayacak projeyi açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Proje tamamlandığında TAM’a üye tüm bankaların optimize edilmiş ATM sayıları 19 bine ulaşacak. Proje ile orta vadede 500 milyon doları bulan tasarruf sağlanmış olacak.” dedi.

Bakanlığın himayesinde kamu bankaları ve kamu iştirak bankalarının dahil olduğu, verimlilik ve tasarrufun sağlanması gayesiyle 2023 yılında uygulamaya alınan Türkiye’nin ATM Merkezi Projesi meyvelerini vermeye başladı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Şimşek, Bakanlık olarak, Türkiye’de her alanda olduğu üzere bankacılık alanında da bilhassa dışa bağımlı donanım ve yazılım gereksinimlerini optimize ederek verimliliği artırma doğrultusunda birçok yeniliğe imza attıklarını söyledi.

Şimşek, platforma dahil her bankanın ATM idaresi için farklı olan yazılım geliştirme, lisanslama, saha hizmetleri, ATM operasyonları üzere maliyet kalemlerini ortaklaştırılarak tek merkezden yönetilmesini sağladıklarını lisana getirerek, şu sözleri kullandı:

reklam

“2023 yılında uygulamaya aldığımız TAM Projesi, bugün prestijiyle 5 bin 200 ATM ile Türkiye’nin 81 vilayetinde hizmet verilen, aylık 35 milyar lirayı bulan 20 milyon adet finansal sürecin gerçekleştirildiği bir sistem haline gelmiştir. Böylece, uygulanan ölçek iktisadıyla altyapı ve işletim maliyetlerinde tasarruf ve verimlilik artışının yanı sıra finansal hizmetlere erişimde de büyük kolaylık sağlanmıştır.”

Bakan Şimşek, söz konusu projeyle, ATM’lere konulan nakit paranın optimizasyonunun da yönetilebildiğini, fon ihtiyacı ve bunun maliyetlerinin de azaltıldığını vurguladı.

Projeye dair ileriye dönük maksatlarını de paylaşan Şimşek, “Proje tamamlandığında TAM’a üye tüm bankaların optimize edilmiş ATM sayısı 19 bine ulaşacak. Bankaların ATM ithalatı kaynaklı sarfiyatlarında kıymetli ölçüde azalma yaşanacak. Başka operasyon ve saha maliyetlerindeki azalış ve nakit optimizasyonu sayesindeki tasarruf ile birlikte, Proje ile orta vadede 500 milyon doları bulan tasarruf sağlanmış olacak.” dedi.

TAM’DA SÜREÇ ADEDİ BENZERLERİNDEN ÇOK FAZLA

Şimşek, dünyadaki benzeri örneklerde kullanıcıların yalnızca, para çekme ve bakiye görüntüleme üzere kısıtlı süreç seti (3-6 işlem) ile ortak ATM’leri kullanabilirken TAM projesinde, bankaların tüm süreç setine erişim sağlanabildiğini bildirdi.

Mevcut müşteri tecrübesi korunarak 1000’i aşkın süreç gerçekleştirilebildiğine dikkati çeken Şimşek, TAM Projesi’ni benzerlerinden ayıran öteki uygulama farklılıklarını şu sözlerle anlattı:

“Örneğin, ortak ATM projelerinde süreçler her bankanın kendi sistemi üzerinde gerçekleştirilirken, TAM’da tek platform üzerinde yönetilen bir sistem kullanılıyor. TAM’ın tüm yazılımları tekilleştirilmiş ve standart hale getirilmiş, teknolojisi ve mimarisi prestijiyle genişleme ve büyümeye açık bir platform olarak tasarlanmış olması da teknoloji çağında değerli bir avantajı beraberinde getiriyor. TAM Platformu’nda, TAM üyesi banka müşterileri için temel kimi fiyat ve kurul uygulamalarının ortadan kalkması da hem kullanıcı maliyetlerini hem de üye bankaların maliyetlerini azaltıyor.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/simsek-500-milyon–tasarruf-saglayacak-projeyi-acikladi/307009

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!