reklam

Sendikalı emekçi sayısı yaklaşık 2,5 milyona yükseldi

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, “Sosyal örgütlenme imkanlarının geniş, iş sıhhati ve güvenliği tedbirlerinin eksiksiz alındığı ve çalışma ortamını beşere yaraşır hale getirmiş olan patronlarımıza yönelik yeni teşvik modelleri üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Özçelik, Öz Orman-İş Sendikasının Kızılcahamam’da bir oteldeki 55. Temsilciler Eğitim Toplantısı’nda, Öz Orman-İş’in kurulduğu 2008’den beri duruşundan ve uğraşında taviz vermediğini belirterek, sendikanın 27 bin üyesiyle çalışma hayatının kıymetli bir modülü olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak çalışma hayatının tüm paydaşlarıyla toplumsal diyaloğu temel alıp, hareket ettiklerini vurgulayan Özçelik, “Sosyal devleti bir bütün olarak emekçi, patron ve devlet üçlüsünün mutabakatı olarak görüyoruz. Ülkenin refahının ve topyekun yükselişi, bu mutabakatın sağlıklı bir yerde kurulmasına bağlı. Bu çerçevede sendikalarımız, Bakanlığımızın en fazla ehemmiyet verdiği paydaşlardır.” sözlerini kullandı.

Sendikal örgütlenmenin önünde hiçbir mahzurun bulunmadığını lisana getiren Özçelik, sendikalı personel sayısının yaklaşık 2,5 milyona, sendikalaşma oranın ise yüzde 15 seviyesine yükseldiğini bildirdi.

reklam

“İSTİHDAM TÜM ARTIRIMLARIN EN YÜKSEK DÜZEYİNE ULAŞTI”

Bazı patronların, sendikaların örgütlenmesine yönelik olumsuz bakış açısını ortadan kaldırmak istediklerini söz eden Özçelik, şöyle konuştu:

“Büyüyen, kalkınan Türkiye’nin son 20 yılında, istihdamın artırılması en temel prensibimiz, en değerli siyaset eksenimiz oldu. İş gücümüz bugün 35 milyonu aştı. İstihdam edilenlerin sayısı 2002 yılında bu yana yüzde 50’den fazla artarak tüm artırımların en yüksek düzeyi olan 32,5 milyona ulaştı. Dezavantajlı kümelere yönelik uyguladığımız takviye, teşvik ve düzenlemelerle bayan, genç ve engellilerin istihdamını kıymetli ölçüde artırdık. Toplumsal örgütlenme imkanlarının geniş, iş sıhhati ve güvenliği tedbirlerinin eksiksiz alındığı ve çalışma ortamını beşere yaraşır hale getirmiş olan patronlarımıza yönelik yeni teşvik modelleri üzerinde çalışıyoruz.”

Özçelik, enflasyonun tahribatını işçilere hissettirmemek için uğraşla çalıştıklarını belirterek, Bakanlık olarak, çalışma hayatının tüm taraflarıyla dayanışma içerisinde, üzerlerine düşen tüm misyonları yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.

Özçelik, “Bu kapsamda Sayın Settar Başkan’ın, işçilerimizin hem kamu çerçeve protokolüyle getirilen kaideleri hem fiyatlardaki basamak sistemiyle ilgili taleplerine, inşallah önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz müşavere şuraları toplantılarımızda lisana getirip, daima birlikte tahlil arayacağız.” dedi.

“İŞÇİLER ORTASINDAKİ FİYAT MERDİVENİ TEKRAR KURULMALI”

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan da üyelerinin takım hakkına kavuşması ve özlük haklarının güzelleştirmesi için büyük bir gayret yürüttüklerini belirterek, son olarak 14 bin süreksiz orman personelinin çalışma müddetlerini 10 aydan 12 aya yükseltilmesi kazanımını elde ettiklerini söyledi.

Kamu emekçinin 2023-2024 devrindeki mali ve toplumsal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’nü geçen yıl mayıs ayında imzaladıklarını anımsatan Aslan, bu mukaveleyle en düşük kamu çalışanı fiyatının evvel 15 bin liraya yükseltildiğini, akabinde 2023 yılının birinci altı ayında refah hissesi dahil fiyatlara yüzde 45’lik artış yapıldığını vurguladı.

Bu mukavelenin kazanımlarının enflasyon karşısında vakitle erimesi üzerine TÜHİS ile 29 Ocak’ta ek protokol imzalandığını hatırlatan Aslan, şöyle konuştu:

“Ek protokolle mukavele başlangıç tarihi 1 Ocak olanların aldığı yüzde 32,57 oranındaki artırım, kontrat başlangıcı 1 Mart ve sonraki aylarda olanlara da uygulandı. Bunda emeği olanlara teşekkür ediyorum. Ancak arkadaşlarımızın hala 49,25 artırımda yeknesaklığın sağlanması konusunda beklentileri var. Bu beklentiye yetkililerin hassaslık göstereceğine inanıyorum. Hükümetimizden, memurlarımıza ve emeklilerimize verilen yüzde 49,25’lik artırım oranın kamu personeline de verilmesini istemiştik, bunu yeniden talep ediyoruz.”

Aslan, geçen yıl imzalanan kontratla en düşük kamu çalışanı fiyatının evvel 15 bin liraya yükseltilmesi ve akabinde yapılan yüzde 45’lik artışla kıdemli personel ile yeni personel ortasındaki fiyat makasının daraldığına dikkati çekerek, “Bu durum işyerlerinde rahatsızlığa neden oldu. Bu sorunu TÜHİS ile aşamadık. Önümüzdeki mukavele periyodunda eski personel ile yeni emekçi ortasındaki fiyat merdiveni sisteminin yine kurulmasını istiyoruz.” dedi.

Toplantıya, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yüzer ve sendikanın temsilcileri katıldı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/sendikali-isci-sayisi-yaklasik-2-5-milyona-yukseldi/307159

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!