reklam

Şen Piliç, 300 bin meyve ağacını satışa çıkardı

featured

Eskişehir Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde elma bahçelerine yatırım yapan Şen Piliç, yıllar evvel satın aldığı elma ağaçlarını satışa çıkardı. Şen Piliç, Şenola Tarım ile faaliyet gösterdiği bu alandan çıktı. Ekonomim’den Necla Dalan “Şen Piliç, 300 bin meyve ağacını satışa çıkardı” başlıklı yazı kaleme alarak satışı duyurdu. Dalan’ın yazısının tamamı şu biçimde:

“Geçen hafta toplumsal iş ağında gezinirken kıpkırmızı bir elma fotoğrafına rastladım. Fotoğrafı Kuzeybatı Gayrimenkul’ün CEO’su Murat Ergin paylaşmıştı. Ergin paylaşımında “300.000 ağacı ile ülkemizin en bakımlı elma bahçeleri ve sürece tesisleri yeni yatırımcısını arıyor” diyordu.

Haliyle bu elma bahçelerinin kimin olduğunu merak ettim ve araştırmaya başladım. Öğrendim ki bu elma bahçeleri ve tesisler 2022 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En büyük birinci 100 Sanayi Kuruluşu” içinde 71’inci sırada yer alan, 3.700’den fazla çalışanı, 500 bin tonluk piliç eti kapasitesi ve 12 milyar TL’yi aşkın cirosu olan ‘Türkiye’nin en büyük’ entegre piliç eti üreticisi Şen Piliç’inmiş…

2016 yılında Eskişehir Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde elma bahçelerine yatırım yapan Şen Piliç, mevcut bahçelerini büyütüp öteki bölgelerde de farklı meyve çeşitleri üretmek gayesiyle yola çıkmış. Lakin Şen Piliç, Şenola Tarım ile faaliyet gösterdiği bu alandan çıkmaya karar vermiş.

reklam

Yanlış anlaşılmaya mahal vermek istemem. Şenola Tarım, bölümde şirket pek başarılı ve kaliteli üretim yapan bir şirket olarak nitelendiriliyor. Sorun olduğu için değil Şen Piliç bu alandan çıkmak istediği için satılıyor. Şirket bölümü halindeki satışın bedeli ise tüm makine ekipman dahil 14 milyon dolar olarak belirlenmiş.

AROMA, DİMES VE ALARKO ÜZERE DEVLERLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Şenola Tarım’ın web sitesinde yer alan bilgilere nazaran Eskişehir C?ifteler’de elma, Mahmudiye yerinde Granny Smith, Gala, Fuji, Golden, Scarlet ve Red Chief olmak üzere altı c?es?it elma, St Maria, Carmen, Deveci armudu ile Eşme ayvası yetiştiriliyor.5 bin ton yıllık meyve üretimi olan Şenola Tarım’ın 10 bin ton kapasiteli soğuk hava deposunda denetimli atmosfer sistemiyle yüksek teknolojili soğutma uygulanıyor.

Şenola Tarım’ın web sitesine baktım. Burada şirket hakkında şu bilgiler yer alıyor: “Çifteler İlçesi’nde 2016 yılında birinci etapta 450 dekarlık alanda elma bahçesi yatırımı yaptık. 2019 yılı başında ise bu yatırımımızı Eskişehir’in Mahmudiye İlçesi’nde birçok elma yüklü 550 dekarlık armut ve ayva bahçeleri izledi. Bahçelerimizde toplamda iki adet ve 12 bin ton sulama havuzu mevcuttur. Dondan muhafaza için sprink sistemi ile donatılmış bahçemiz, tek seferde bu kadar alanda yağmurlama yapabilen nadir bahçelerdendir. Toplam meyve dikili alan 1000 dekardır.”

Sektör kulislerinden edindiğim bilgilere nazaran Şenola Tarım için Aroma, Dimes ve tarımda büyüme kararı alıp oldukça şirket satın alan Alarko Holding üzere büyük şirketlerle görüşmeler devam ediyormuş.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/sen-pilic-300-bin-meyve-agacini-satisa-cikardi/305527

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!