reklam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: Lider teknoloji teşebbüslerini destekleyeceğiz

Kacır, birtakım programlara katılmak için geldiği Konya’da “Orweld Gazaltı Kaynak Telleri Fabrika Açılış Töreni”nde, teknolojik ilerleme ve dijital dönüşümün, yeni bir çağın kapılarını araladığını, içinde bulunulan “Dördüncü Sanayi Devrimi” çağının, dünyada tüm istikrarları değiştirdiğini lisana getirdi.

Küresel güç gayretinin teknolojik gelişim ve dijital dönüşüm üzere parametreler üzerinden yaşandığını aktaran Kacır, “İşte bu paradigma değişimini yakalayan ülkeler, geleceğin dünyasında kelam sahibi olacak. Türkiye olarak bizler de bu noktada değerli bir tez sahibiyiz. Geride bıraktığımız son 22 yılda, yerli ve ulusal bir anlayışın temellerini atarken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdik. Dev bir Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosistemi inşa ettik. Sanayicilerimizin gereksinimlerini karşılayabilecek organize sanayi bölgesi altyapısı kurduk.” sözünü kullandı.

Bakan Kacır, özel sektörün yatırım iştahını artıracak teşvik paketleri uyguladıklarına değinerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yerel kalkınma dinamiklerini harekete geçirirken, devlet takviyelerini sanayi kesimine, KOBİ’lere, araştırmacılara ve girişimcilere sunduk. Bugün ülkemiz 101 teknoparkında, 10 binin üzerinde teknoloji teşebbüsü ile ulusal teknoloji geliştirme seyahatini sürdürüyor. 1600’den fazla Ar-Ge ve tasarım merkezimizle birlikte 272 bin kişilik büyük bir Ar-Ge ordusuna sahibiz. Artık rahatlıkla söyleyebilirim ki Türk endüstrisi, global üretim üslerinden biridir. 2002 yılında 36 milyar dolar düzeylerinde ihracatımız vardı. Bugün ise 255,8 milyar dolarlık rekor bir ihracattan kelam ediyoruz. Bu ihracatın yaklaşık 241 milyar dolarını imalat sanayi eserleri oluşturuyor. Gurur verici bir tablo. Türk endüstrisinin, ülke iktisadında ve kalkınmasında ana aktör olduğunu ispatlar nitelikte.”

reklam

“YÜKSEK TEKNOLOJİYE YATIRIM ARTACAK”

Türkiye’nin yeni kuşak sanayi siyasetinin somut örneğinin Togg olduğunu lisana getiren Kacır, “Önümüzdeki periyotta batarya teknolojileri, çip üretimi, uzay teknolojileri, biyoteknoloji, hiper ölçekte bilgi merkezleri, güneş, rüzgâr ve hidrojen gücü sistemleri alanlarında önder teknoloji teşebbüslerini destekleyeceğiz. Yatırım teşvik sistemimizi yenileyerek, büyük ölçekli yatırımlarla arz güvenliğini sağlayacak, yüksek teknolojiye yönelik yatırımları artıracak, böylelikle cari açığın azaltılması ve fiyat istikrarı gayesine daha fazla katkı vereceğiz.” diye konuştu.

Kacır, endüstride rekabet gücünü artırmak ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için fırsat pencerelerinden birinin de dijital dönüşüm olduğuna dikkati çekti.

Bu nedenle, model fabrikalar ile işletmelere uygulamalı yalın üretim ve dijital dönüşüm eğitimleri sağladıklarını belirten Kacır, şunları kaydetti:

“2012’de faaliyete geçen Konya Model Fabrikayla Konya endüstrisinin verimlilik odaklı dönüşümünde işletmelerimizin yanında yer alıyoruz. Bugüne dek 50 firmamız öğren-dönüş programını tamamladı. Bu vesileyle, firmalarını daha rekabetçi bir yapıya taşımak isteyen sanayicilerimizin model fabrikamızın sunduğu eğitim ve danışmanlık imkanlarından yararlanmaları için davette bulunmak istiyorum. Bugüne dek model fabrikalarımızdan yararlanan işletmelerimizde verimlilikte yüzde 76’ya ve üretimde yüzde 140’a varan artışın yanı sıra eser maliyetlerinde yüzde 18’e kadar tasarruf sağladık.”

YEŞİL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Sanayide yeşil ve döngüsel iktisada geçiş için milletlerarası finansman kaynaklarına erişimi de hızlandırdıklarını vurgulayan Kacır, şöyle devam etti:

“Organize sanayi bölgelerimizin Yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandırmak ismine Dünya Bankası Finansmanlı Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi ile 300 milyon dolar finansman sağlıyoruz. OSB’lerimizin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artırıyoruz. Tekrar Dünya Bankası ile iş birliğinde, yeşil dönüşümdeki en kapsamlı ve en büyük bütçeye sahip çalışmamızı Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni devreye aldık. 450 milyon dolarlık bütçeye sahip projeyi, Bakanlığımız uyumunda KOSGEB ve TÜBİTAK’la yürütüyoruz.”

Yeni sanayi tesisleriyle, Türkiye Yüzyılı’nı üretim ve katma bedel yüzyılı yapma yürüyüşüne kararlılıkla devam edeceklerine dikkati çeken Kacır, açılışı yapılan tesisle birlikte, metal sürece dalının vazgeçilmez kesimi olan kaynak tellerinde yerli üretim kabiliyetlerini güçlendireceklerini, 300 bireye istihdam sağlayacak tesisin ulusal teknoloji atılımının başat bölümlerinin gereksinim duyduğu kaynak tellerini yerli imkanlarla tedarik etmeye imkân sağlayacağını belirtti.

Açılış merasiminde Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Orweld Yönetim Kurulu Lideri Mustafa Oral da konuşma yaparak, tesisin güzel olmasını diledi.

Törenin akabinde Kacır ve beraberindeki heyet tesisi gezdi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/sanayi-ve-teknoloji-bakani-kacir-lider-teknoloji-girisimlerini-destekleyecegiz/307165

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!