reklam

Rolls-Royce’un Türk CEO’su Erginbilgiç, CEO maaşının yüzde 30’su olarak verilen şirket payından 22 milyon pound (867 milyon 754 bin TL) kâr elde etti.

Rolls-Royce Holdings’in Türk CEO’su Erginbilgiç, pay fiyatlarındaki güçlü yükselişin akabinde İngiliz şirketinin paylarından 22 milyon sterline yakın kâr elde etti. Geçen yılın Ocak ayında misyona gelen Tufan Erginbilgiç, 7,5 milyon pound pahasında pay aldı. Yatırımcılar Rolls-Royce’un paylarını, borsada süreç gören en büyük şirketlerin yer aldığı Avrupa’nın Stoxx 600 endeksinde en uygun performans gösteren şirket haline getirdi. Şirketin payları, Erginbilgiç katıldığından bu yana yüzde 250’den fazla arttı.

Erginbilgiç’in paylarına Mart 2023’te pay başına 90,8 peni fiyat verildi. Cuma günü kapanışı 353 peniden yapan paylar Türk CEO’ya 21,6 milyon pound çıkar sağladı.

HİSSE FİYATINA HER GÜN BAKMIYORUM

Erginbilgiç, husus hakkında pay fiyatına her gün bakmadığını, “bunun yeterli bir fikir olmadığını” söyledi. Erginbilgiç, “Doğru şeyleri yaptığımız ve gündemimizde ilerleme kaydettiğimiz sürece pay fiyatı gideceği yere kadar gidecek. Emelimiz Rolls-Royce’un tüm paydaşları için kıymet yaratmaktır.” diye ekledi.

reklam

Erginbilgiç Rolls-Royce’tan 1,25 milyon pound taban maaş alıyor ve bu maaşın yüzde 30’u iki yıl vadeli pay olarak ödeniyor. Kaidelere nazaran, ihale edilen payların yüzde 40’ının üç yıl, yüzde 60’ının ise dört yıl mühletle elde tutulması gerekiyor.

MAAŞININ YÜZDE 30’U PAY OLARAK VERİLİYOR

Rolls-Royce’a katıldıktan kısa müddet sonra “yanan bir platform” olarak damgaladığı için tenkitlere maruz kalan Erginbilgiç, şirketin güçlü mali performansının milletlerarası uçuşlardaki toparlanmadan değil, temel olarak kendi hareketlerine bağlı olduğunu söyledi. Şirket, gelirinin birçoklarını motorları uçuş halindeyken yapılan bakım ve servis kontratlarından kazanıyor.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, kelamda motor uçuş saatlerinin, 2022’deki yüzde 65’ten, geçen yıl koronavirüs öncesi 2019 düzeylerine yüzde 88’e yükseldiğini söyledi. Rolls-Royce Kasım ayında, 2027 yılına kadar 2,8 milyar pound işletme kârı ve 3,1 milyar pound özgür nakit akışı da dahil olmak üzere orta vadeli mali gayeler belirledi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/rolls-royce-un-turk-ceo-su-erginbilgic-ceo-maasinin-yuzde-30-su-olarak-verilen-sirket-hissesinden-22-milyon-pound-867-milyon-754-bin-tl-kar-elde-etti-/307437

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!