reklam

Ramazan fırsatçıları sahnede

Sabah’ın haberine nazaran, Ramazan ayına sayılı günler kala besin fiyatları hareketlendi. Ticaret Bakanlığı denetimleri artırsa da bilhassa taban fiyattaki artış fırsatçıların artırım mazereti oldu. Ramazan öncesi et, süt, süt eserleri ve kimi tahıl eserleri ortalama yüzde 20 zamlandı. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın da fiyat hareketi hızlandı. Ramazan pidesinde fiyatlar şimdi açıklanmamış olsa da geçen yıl İstanbul’da 10 TL olan 300 gramlık pidenin fiyatı bu yıl ikiye katlandı.

İNDİRİM OYUNUYLA ZAM

Fırsatçılar Ramazan öncesinde indirim oyunlarını da yeniden devreye aldı. Tahıl eserlerinde fiyat oyunlarıyla dikkat çeken fırsatçılar, şubat başında fiyatı artırıp sonrasında indirim yaptı. Lakin kelamda indirimle Ramazan kolilerinin vazgeçilmezi salça, makarna, kuru fasulye üzere eserlere yüzde 20 ila 30 artırım yapılmış olundu. Örneğin şubat ayı başında 30 TL olan 500 gramlık makarna evvel 50 TL’ye çıkarılıp sonra indirim oyunuyla 36 TL’den satışa konuldu. Tekrar Ramazan kolilerinin vazgeçilmezi olan salçada da emsal oyun dikkat çekti. 38 TL’den satılan 830 gramlık salça, şubat başında 48 TL’ye çıkartılıp sonrasında 40 TL’ye indi. Sofraların vazgeçilmezi olan kuru fasulyede de misal bir hareket dikkati çekiyor. Şubat başında 120 lira olan iki kilogramlık kuru fasulye geçen hafta 180-190 TL’ye kadar yükseltilirken sonrasında indirim oyunuyla 145 TL’ye çekildi.

KIYMANIN KİLOSU 400 TL’Yİ AŞTI
Ramazan öncesi et ve et eserlerinin fiyatı da yüzde 20 arttı. Bir ay evvel dana karkas kilogram fiyatı 280 TL iken bu fiyat 315 TL’ye yükseldi. 300 TL olan kuzu karkas fiyatı ise 350 TL’ye çıktı. Hal bu türlü olunca kıymanın kilogram fiyatı 400 TL’yi aştı. ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan, sucuk, salam, sosis, köfte üzere işlenmiş et eserlerine Ramazan’da talebin arttığını belirterek, “Sanayici piyasadan alımını artırdı. Karkas ete gelen artırımın yüzde 10’u buradaki artan talepten kaynaklandı. Buna enflasyon ve arzdaki yetersizlik de eklenince fiyat yüzde 20 arttı” dedi.

reklam

ASGARİ FİYAT ARTIŞI MAZERET OLDU

Süt ve süt eserleri de son bir ayda yüzde 20 arttı. İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Faruk Güzeldere, çiğ süt fiyatının kasım ayında yüzde 20 arttığını hatırlatarak, “Bu da süt eserlerine yansıdı. Lakin illa ki fırsatçılık yapanlar da oluyor. Mesela kimi üreticiler taban fiyattaki yüzde 50’lik artışı mazeret edip yüzde 50 artırım yapıyor. Halbuki personellik maliyeti firmaya nazaran değişiklik gösterse de yüzde 5 ila 10 ortasındadır. Taban fiyattaki yüzde 50 artırımı fırsat görüp fiyat artırmaya çalışanlar var. Marketlerdeki etiket değişimi üreticiden kaynaklı. Ancak Ticaret Bakanlığı denetimleri çok ciddi artırdı” dedi.

HURMA FİYATI TIRMANDI 300’Ü AŞTI

Ramazan öncesinde hurma fiyatları da süratle zamlanıyor. Geçen hafta 250 TL olan Medine hurması bu hafta 300 TL’ye çıktı. 300 TL olan Kudüs hurması ise kimi yerlerde 400 kimilerinde 500 TL’yi gördü. Kesim temsilcileri bu hususta kontrollerin artırılması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL’DA 300 GRAM PİDE 20 TL

Ramazan’ın vazgeçilmezi olan pide fiyatlarıyla ilgili Fırıncılar Odası’ndan şimdi açıklama gelmedi. Fakat İstanbul’daki fırıncılara sorduğumuzda geçen yıl 10 TL olan 300 gramlık pidenin bu yıl 20 TL’nin altında olamayacağını, yumurtalı pidenin ise 25 TL’den satılacağını söyledi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ramazan-firsatcilari-sahnede/307213

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!