reklam

Prim artışının sorumlusu sigorta şirketleri değil

featured

Dünya gazetesine konuşan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, dalın ve sigorta şirketlerinin geçen yıldan bu yana primlerine yansıyan yükselişin bir kısmının varlıkların pahasında yaşanan artıştan, bir kısmının ise şirketlerin maliyetlerindeki değişimden kaynaklandığını belirtti.

Sigortacılığın tabiatının gerçek anlaşılmasının, bölümün, varlıkların muhafazasına ve ulusal iktisada katkılarını artırarak daha güçlü bir Türkiye inşasını desteklemesi açısından çok kıymetli olduğunu belirten Obalı, “Sigorta dalı, prim hesaplamalarını, ilgili branştaki hasarın gerçekleşme sıklığını ve hasarın maliyetini dikkate alarak, ayrıyeten önümüzdeki devirde meydana gelebilecek maliyet artışlarına dair kestirimlere dayanarak yapmaktadır. Sigortacılar olarak, prim artırmaktan yana değiliz.

Bizim için kıymetli olan sigortalı sayısının artırılarak istikrarın sağlanmasıdır. Bu doğrultuda prim hesaplarımızı da sigortayı ulaşılabilir kılmak için kılı kırk yararak yapıyoruz. Daldaki ağır rekabet de vatandaş lehine buna hizmet ediyor.” sözlerini kullandı.

“SAĞLIKTA MALİYETLER YÜKSELİYOR”

reklam

Kasko ve sıhhat sigortaları primleri dahil olmak üzere artışlardaki sorumluluğun sigorta şirketlerinde olmadığını belirten Obalı, “Örneğin, sıhhat sigortalarında vatandaşa yansıyan artışlar, tabip fiyatları ile ilaç, tıbbi gereç fiyatlarındaki ve teşhis ya da tedavi maliyetlerindeki yükselişlerle ilgili.

Bahsi geçen alanlarda yaşanan maliyet artışları, yapılan sürece nazaran yüzde 85-yüzde 138 aralığındadır.” tabirlerini kullandı. Obalı, kasko sigortaları da tekrar ekonomik konjonktürle direkt irtibatlı olduğunu belirterek, “Hizmet alımı yapılan tarafların sunduğu fiyatlardan yedek modül maliyetlerine kadar çeşitli artışlar burada da tesirli oluyor.

Öte yandan prim tespitlerine tesir eden faktörler, yalnızca geriye dönük tesirlerle de hudutlu değil, önümüzdeki bir yıl boyunca taşınacak yükü de göz önünde bulundurmak durumunda kalıyoruz. Herkes bir yıllık artışları mukayese ederken, primlerin yaklaşık 2 yıllık vakit dilimi dikkate alınarak hesaplanması gerekliliği gözden kaçıyor” açıklamasında bulundu.

SERBEST TARİFE OLMAZSA OLMAZ

Özgür Obalı, trafik üzere zarurî sigortaları farklı kıymetlendirmek gerektiğini vurguladı. Obalı, “Bu sigortalarının da emsal prim dinamikleri ile çalışması için özgür tarife olmazsa olmaz. Fiyat denetimi, sonrasında oluşan prim farkları ile kapatılmak zorunda kalıyor. Sigorta kesimi olarak biz de primleri aşikâr seviyede tutmak için alternatif sıhhat hizmet kuruluşlarının (üniversite hastaneleri) mutabakatlara dâhil edilmesi, yerli yedek modül kullanımının artırılması, hasar ödemelerinin hızlandırılması üzere birçok alanda tahlil arayışlarımızı sürdürüyoruz” dedi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/prim-artisinin-sorumlusu-sigorta-sirketleri-degil/305516

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!