reklam

Powell’dan faiz konusunda “dikkatli” hareket edecekleri vurgusu

featured

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, faiz indirimlerine başlamak için yanlışsız vakti seçmeye çalıştıklarını belirterek, dikkatli hareket edeceklerini tabir etti.

Powell, CBS televizyonunda yayınlanan “60 Dakika” programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun son bir yılda gerilediğini ve son 6 ayda epeyce keskin bir düşüş gösterdiğini belirten Powell, düzgün bir ilerleme kaydettiklerini fakat “işin şimdi tamamlanmadığını” söyledi.

Powell, ABD iktisadının güçlü olduğunu belirterek, “Büyüme sağlam bir süratle devam ediyor. İş gücü piyasası güçlü: işsizlik yüzde 3,7 ve enflasyon düşüyor. İktisadın bu kadar güçlü olmasıyla faiz indirimine ne vakit başlanacağı sorusuna dikkatli yaklaşabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

reklam

“Faiz oranlarını düşürmeye başlamadan evvel biraz daha itimat istiyoruz”

Enflasyonun sürdürülebilir bir formda yüzde 2’ye düştüğüne dair daha fazla delil görmek istediklerini yineleyen Powell, “Biraz inancımız var. İtimadımız artıyor. Faiz oranlarını düşürmeye başlamak üzere çok değerli bir adımı atmadan evvel biraz daha inanç istiyoruz.” diye konuştu.

Powell, daha âlâ datalara görmek istediklerini belirterek, bunun bilgilerin gereğince güzel olmadığı manasına gelmediğini de tabir etti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin çabucak hemen hepsinin bu yıl faiz oranlarını düşürmenin uygun olacağına inandığına işaret eden Powell, bunun “ne zaman” olacağı sorusuna ise “verilere bağlı olacağı” karşılığını verdi.

Powell, “Yapabileceğimiz en yeterli şey, çok erken hareket etme riskini çok geç hareket etme riskine karşı tartmak ve bu kararı gerçek vakitli olarak vermektir.” dedi. Beklentilerine dayanarak “o zamanın” geldiğini söyleyebileceğini belirten Powell, iş gücü piyasasında zayıflığın yahut enflasyonun ikna edici bir halde düştüğünün görülmesinin daha erken harekete geçme isteklerini artıracağını belirtti.

“Ekonomide gördüğümüz güçle bu karara dikkatli yaklaşabileceğimizi düşünüyoruz”

Jerome Powell, faiz indirimlerinde “erken harekete geçmenin tehlikesinin” sorulması üzerine ise şunları kaydetti:

“Çok erken hareket etmenin tehlikesi, işin tam olarak tamamlanmaması ve son altı aydır elde ettiğimiz yeterli okumaların bir halde enflasyonun nereye gerçek gittiğine dair gerçek bir gösterge olmadığının ortaya çıkmasıdır. Durumun bu türlü olduğunu düşünmüyoruz. Yapılacak ihtiyatlı şey; biraz vakit tanımak ve bilgilerin enflasyonun sürdürülebilir bir formda yüzde 2’ye indiğini teyit etmeye devam ettiğini görmek.”

Faiz indiriminde çok erken harekete geçilmesi halinde enflasyonun yüzde 2 gayesinin epeyce üzerinde bir yere yerleştiğini görme ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşündüğünü belirten Powell, “Ekonomide gördüğümüz güç nedeniyle bu karara yaklaşırken dikkatli olabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Powell, faiz indiriminde geç kalınması halinde ise siyasetin çok sıkı olacağını bunun da ekonomik aktivite ve iş gücü piyasası üzerinde baskı oluşturabileceğini lisana getirdi.

“Doğru vakti seçmeye çalışıyoruz”

Enflasyonu vakit için yüzde 2’ye döndürmeye kararlı olduklarını fakat faiz indirimi için yüzde 2’ye ulaşmayı beklemeyeceklerini yineleyen Powell, şu anda etkin olarak faiz oranlarını düşürmeyi düşündüklerini, enflasyonun yüzde 2’de olmadığını lakin aşağı istikametli olmasının kendilerini rahatlattığını aktardı.

Powell, faiz indiriminin gerçekleşmesini sağlamak için Fed’in araçlarını kullanmaya odaklandıklarını belirterek, kısıtlayıcı para siyasetini aksine çevirmeye başlamak için vakti seçmenin bunun bir modülü olduğunu söz etti.

Faiz indirimlerine başlamak için yanlışsız vakti seçmeye çalıştıklarını vurgulayan Powell, enflasyonun yüzde 2’ye düşeceğinden daha fazla emin olmak istediklerini vurguladı. Powell, “Komitenin yedi hafta sonra yapılacak mart toplantısında bu itimat düzeyine ulaşmasının pek mümkün olmadığını düşünüyorum.” dedi.

“Kararlarımızda siyaseti dikkate almıyoruz”

ABD’de bu yıl yapılacak başkanlık seçimleri doğrultusunda siyasetin Fed’in zamanlamanızı ne ölçüde etkileyeceği sorusuna Powell, “Kararlarımızda siyaseti dikkate almıyoruz. Asla almayız.” cevabını verdi.

Powell, Fed’in 2021’de enflasyonu fark etmekte çok mu yavaş kaldığı sorusu üzerine ise “Geriye dönüp baktığımızda, politikayı daha erken sıkılaştırmanın daha güzel olacağını söyleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

O devirde iktisadın çok dinamik olduğunu ve kendisini hayli süratli bir formda düzelteceğini düşündüklerini aktaran Powell, “Bizim müdahalemiz olmadan enflasyonun hayli süratli bir biçimde ortadan kalkacağını düşündük. Bunun süreksiz olacağını. Dünya çapındaki iktisatçıların görüş birliği olmasa da çok yaygın bir görüşü vardı. Datalar bu değerlendirmeye, bu hipoteze, o denli olmadıkları noktaya kadar bir bakıma uygundu. Böylelikle 2021’in dördüncü çeyreğinde enflasyonun bahsettiğim manada süreksiz olmadığı ortaya çıktı.” diye konuştu.

“ABD uzun vadede sürdürülemez bir mali yolda”

Powell, ABD’nin ulusal borcuna ait soruya da maliye siyaseti hakkında yorum yapmamaya çalıştıklarını lakin uzun vadede ABD’nin sürdürülemez bir mali yolda olduğunu, bunun borcun iktisattan daha süratli büyüdüğü manasına geldiğini lisana getirdi.

Mali açıdan sürdürülebilirliğe öncelik vermenin vaktin geldiğinin epey geniş çapta anlaşıldığını düşündüğünü belirten Powell, bunun ne kadar erken olursa o kadar güzel olacağını kaydetti.

Uzaktan çalışma modeliyle ülke genelinde ofis binalarının kıymetinin düşmesine bağlı olarak gayrimenkul kaynaklı öteki bir bankacılık krizi mümkünlüğünün sorulması üzerinde de Powell, bunun pek mümkün olduğunu düşünmediğini aktardı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/powell-dan-faiz-konusunda-dikkatli-hareket-edecekleri-vurgusu-2346965

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!