reklam

Petrol OPEC+ kesintilerine odaklanmasıyla dengeleniyor

Brent vadeli süreçleri evvelki seansta yüzde 2 yükseldikten sonra varil başına 84 dolar civarında süreç gördü. ABD ham petrolü, Kasım ayından bu yana birinci kere Cuma günü ruhsal seviyeyi aşarak 80 dolara yaklaştı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri, günde 2 milyon varillik kesintilerini Haziran ayı sonuna kadar uzattı.

Yatırımcılar ve analistler, talepteki mevsimsel sakinliği ve öteki üreticilerin artan üretimlerini dengelemenin gerekli olduğunu düşünerek OPEC+’nın bu atılımını büyük ölçüde beklemişlerdi. OPEC Sekreterliği yaptığı açıklamada, son kesintilerin “piyasa şartlarına bağlı olarak kademeli olarak geri getirileceğini” söyledi.

Genişleyen vakit aralıklarının daha sıkı fizikî şartlara işaret etmesi ve Kızıldeniz’deki gemilere yönelik hücumların nakliye maliyetlerini artırması nedeniyle ham petrol bu yıl yavaş fakat istikrarlı bir yükseliş kaydetti. Yeniden de Fed’in faiz oranlarını ne vakit düşürmeye başlayacağına dair ertelenen beklentiler, OPEC+ dışından gelen güçlü üretim ve Çin’in zayıf talep görünümü yararları sınırladı.

Ortadoğu’da, Hamas’ın müzakereler için Kahire’ye bir heyet göndermesine karşın Gazze’deki çatışmaların duraklatılmasına yönelik ilerleme durmuş durumda.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/petrol-opec-kesintilerine-odaklanmasiyla-dengeleniyor-2348610

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!