reklam

Perakende devleri 2024 yılı için optimist

featured

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ile Fast Company iş birliğinde “Perakende Buluşması-Ne Oldu Ne Olacak?” aktifliği bölüm temsilcilerinin iştirakiyle düzenlendi. Dünya gazetesinin haberine nazaran, perakende ticarette yeni gayeler, 2024 yılı beklentileri ve gelecek vizyonunun anlatıldığı aktiflikte markaların üst seviye temsilcileri, 2023 yılının güçlü geçtiğini, fakat 2024 yılından umutlu olduklarını ve değişen tüketici talebinin olduğu alanlara yatırım yapmaya ve istihdam sağlamaya devam edeceklerinin altını çizdi.

BMD Lideri Sinan Öncel, an prestijiyle 510 üye markalarının olduğunu, derneğe iştiraklerin artmaya devam ettiğini söyledi. Geçen yıl üyelerinin yüzde 37’si adet satışlarının düştüğünü, yüzde 63’ünün ise arttığını beyan ettiğini lisana getiren Öncel, “Yine üyelerimizden aldığımız sayılar doğrultusunda yüzde 80 üzere bir ortalamayla ciro artışı var. Bu artışta enflasyonun tesiri yadsınamaz” dedi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen bir oturumda soruları yanıtlayan Yıldız Holding İdare Heyeti Üyesi Murat Ülker, 2024 yılı beklentilerine ait, “2023 yılı çok şükür düzgün geçti. 2024 şiddetli bir yıl olacak. Beklentimizi düşük tutuyoruz. Lakin iyimserim” dedi. Perakendede işin kalbinin karlı satış olduğuna işaret eden Ülker, genç perakendecilere, “Şayet karlı satamıyorsanız o işi bırakmalısınız” teklifinde bulundu.

“GODİVA’YA 4 MİLYAR DOLAR TEKLİF GELDİ SATMADIK”

reklam

Servetle parayı karıştırmamak gerektiğini, ikisinin farklı olduğunu da lisana getiren Ülker, “Biz 3,5 milyar dolara McVities almıştık. Bugünkü pahası bana nazaran 6 milyar dolar ediyor. Zira işler büyüdü geliştik, daha karlı bir hale geldi. Godiva’ya geçen yıl teklif geldi, 4 milyar dolar.

Ancak gençlere sordum Ali’ye, Yahya’ya ‘bu bizim ana işimiz niçin satıyoruz’ dediler” açıklamasında bulundu. Fenerbahçe sponsorluğuna ne kadar bütçe ayırdığına ait bir öteki soru üzerine ise Murat Ülker, “Fenerbahçe ile geçmişim 40 yıldan fazla. Bunun karşılığını da görüyorum, hem Türk halkı olarak, hem markalar olarak.

Ama bu bir aşk meselesi” sözlerini kullandı. Perakende dalındaki faaliyetlerinden de bahçeden Murat Ülker, “Amcam yıllar evvel otomobile malları koyup her sene, ‘malları yeni yapıyoruz’ diye bütün Anadolu’yu gezer sipariş alırdı. Yani 4P dediğimiz product (ürün), price (fiyat), place (yer) ve promotion (promosyon) bizim günlük işimiz” açıklamasında bulundu.

“NAKİTİN KRAL OLDUĞUNU UNUTMAYALIM”

Genç jenerasyonlarda çalışma biçiminin de değiştiğine işaret eden Murat Ülker, “Sabah erken kalk, çok yol al mesela.. O denli bir şey yok. Gece yatmadan e-maillerini bitir yat, tahminen daha âlâ.

Bazı beşerler şu saate kalkarım, şu saate yatırım. Ben programa bakarım, nasılsa ona nazaran hareket ederim, akşam da uykum gelince yatarım” diye konuştu. “Sosyal medyada olmasak güncellenmemiş oluruz. Toplumsal medyanın cazip tarafı bedava” diyen Ülker, şu tabirleri kullandı: “Diğer istikametten işlerin daha verimli hale gelmesini sağlıyor. Ben satıcı değilim muhasebeciyim ancak satış da vazgeçilmez bir şey. Satışta muvaffak olmak koşul.

Bizde satıcılar fabrikaya gidip bakarlar. Perakende de bence en büyük sorun vazgeçilebilir olduğumuzu unutmamamız lazım. Marka da olsa lokasyon da olsa premium da olsa vazgeçilebilirsiniz bunu unutmayalım. Nakitin kral olduğunu unutmayalım. Nakitinize dikkat edin. En kıymetlisi hayatımızın sonunda elde ettiğimiz prestij bütün bunlardan üstün. Bunları unutmazsak, bunları ihmal etmezsek yeterli olur.”

“GLOBALDE 10 MİLYAR DOLAR HEDEFLİYORUZ”

Trendyol Kümesi Üst Yöneticisi (CEO) Fazilet İnan ise bu yıl iki büyük trendin yükselerek süreceğini kestirim ettiklerini belirterek, “Sınır ötesi e-ticaret noktasında 10 sene öncesine dönüp baktığımızda bugün bir ülkeden bir ülkeye eseri daha süratli ve daha ucuza geçirebiliyoruz. Lojistik altyapımız gelişti ve ilerledi. Bu da hudut ötesi e-ticaretin çok süratli bir biçimde büyümesine sebep oldu” halinde konuştu.

Türkiye’de e-ihracatın katlanarak büyüyeceğine iddia ettiklerinin altını çizen İnan, “Çünkü 508 bin satıcı var e-ticarette kayıtlı biz bunların 350 bin adediyle etkin bir formda çalışıyoruz ve Türkiye’den güzel bir üretim kabiliyetimizin olduğunu düşünüyoruz. Maliyetine kalitesine baktığımızda dünya ile rekabet edebileceğimize inanıyoruz” dedi. Fazilet, 2026 yılına ait küresel amaçlarının 10 milyar dolar olduğunu vurguladı.

“KOVİD-19’UN DÜNYANIN AYARINI BOZDU”

Boyner Küme Üst Yöneticisi (CEO) ve İdare Heyeti Lideri Cem Boyner de Kovid-19’un dünyanın ayarını bozduğunu, devletlerin piyasalara daha çok girdiğini söyledi.

Salgın sürecinde sorunların çözülmesine yönelik hayata geçirilen uygulamalardan bahseden Boyner, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Herkes bir şey denedi. Türkiye’nin hoş tarafı biz yılmıyoruz. Hasebiyle 2024’te kesim içinde kabus senaryoları yok. 2024’de biraz daha olumluyuz. Her şeyden vazgeçebiliriz, müşteriden vazgeçemeyiz.

Dolayısıyla müşteriye vadeli vermek lazım. Kredi kartı olmayan müşteriye Hopi ile kartsız taksitle hizmet sunuyoruz. Türkiye’de 20 milyonun üzerinde kartsız insan var. Kredi kartı dolu çok insan var. Münasebetiyle biz müşterimize tutunmak zorundayız.” Turizm konusuna da değinen Boyner, İstanbul’da mümkün sarsıntı senaryoları endişelerinin turizmi etkilediğini belirterek, “Gelmeyebilecek olanlar gelmedi.

2024’de, geçen yıldan daha iyimseriz. 2024’de, 2023’e nazaran trafiğimizi çok arttırmadık bütçelerimizde, fakat ne yaptık? Kişi başı 4 eser satıyorsak, 4,2 eser satalım dedik. Beş satıyorsak, 5.5 eser satalım dedik. Müşteri mağazada 30 dakika eser geçirmesi için olmadık hoşluklar yapıyoruz. İnternette daha uzun kalacak işler yapıyoruz” diye konuştu.

“ÇALIŞANLARIMIZA 2 BİN KİŞİ DAHA KATACAĞIZ”

Teknolojinin değerine vurgu yapan Cem Boyner, “Boyner Küme olarak mağazacılığa yaptığımız yatırımın 3 yada 4 katını şuanda teknolojiye yapıyoruz. Müşteri ile ortamızda yıkılmayan bir köprü kurduk. Biz 2024’te bütün gücümüzü müşterimize vereceğiz” diye konuştu.

İstihdam konusuna da değinen Boyner, “Çalışanlarımıza 2 bin kişi daha katacağımızı düşünüyoruz” dedi. Dünyada ve Türkiye’deki enflasyonist ortama işaret eden Boyner, artan maliyetlere dikkat çekerek, “Biz onun ne kadarını göğsümüzde yumuşatacağız, bunu tüketiciye yansıtmayacağız biraz bunu yönetiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“ZORLUKLARIN İÇİNDEKİ FIRSATLARI OKUYORUZ”

Vakko CEO’su Jaklin Güner, zorlukları değil, zorlukların içindeki fırsatları konuşmanın değerli olduğunun altını çizdi. Yatırımlarına devam ettiklerini açıklayan Güner, “2023 yılında onca belirsizliğe karşın, pandemi sonrasında yaklaşık 1 milyar TL yatırım yaptık. Hem içinde bulunduğumuz alana, hem de servis kalitesini en üste çıkarmak için yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2023 yılı evet şiddetli bir yıldı, fakat bizim küme olarak fırsatları okuduğumuz bir yıldı. 2024 yılında da bu fırsatları okumaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/perakende-devleri-2024-yili-icin-iyimser/305709

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!