reklam

Özel dalın yurt dışı kredi borcu Ocak’ta azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ocak 2024 periyoduna ait özel bölümün yurt dışı kredi borcu gelişmelerini yayımladı.

Buna nazaran, Ocak sonu prestijiyle, özel dalın yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2023 yıl sonuna nazaran 1,7 milyar dolar azalarak 162,0 milyar dolara indi. Bu periyotta 2023 yıl sonuna nazaran, uzun vadeli kredi borcunun 1,8 milyar dolar azalarak 152,7 milyar dolar; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 158 milyon dolar artarak 9,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşt.

Borçluya nazaran dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, bir evvelki yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 152 milyon dolar arttığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 61 milyon dolar artışla 14,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Aynı devirde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 151 milyon dolar azalmış, tahvil stoku ise 27 milyon dolar azalarak 1,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Kelam konusu devirde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,6 milyar dolar azaldığı, tahvil stokunun ise 16 milyon dolar azalarak 10,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

reklam

Bankaların kısa vadeli kredi borcu 4,5 milyar dolar

Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, 2023 yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 15 milyon dolar artışla 4,5 milyar dolar; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 264 milyon dolar azalışla 1,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Alacaklıya nazaran dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, Ocak sonu prestijiyle tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir evvelki yıl sonuna nazaran 1,3 milyar dolar azalarak 106,0 milyar dolar oldu. Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir evvelki yıl sonuna nazaran 158 milyon dolar azalarak 7,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Borcun yüzde 59’u dolar

152,7 milyar dolar fiyatındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 58,7’sinin dolar, yüzde 35,5’inin Euro, yüzde 2,2’sinin Türk lirası ve yüzde 3,6’sının ise başka Döviz cinslerinden oluştuğu ve 9,3 milyar dolar fiyatındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 42,7’sinin dolar, yüzde 28,8’inin Euro, yüzde 22,7’sinin Türk lirası ve yüzde 5,8’inin öbür döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ocak sonu prestijiyle, 152,7 milyar dolar fiyatındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 37,5’ini finansal kuruluşların, yüzde 62,5’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Tıpkı devirde, 9,3 milyar dolar fiyatındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 71,0’ını finansal kuruluşların, yüzde 29,0’ını ise finansal olmayan kuruluşların borcundan kaynaklandı.

Özel dalın yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Ocak sonu prestijiyle kalan vadeye nazaran incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 48,0 milyar dolar meblağında olduğu gözlendi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/ozel-sektorun-yurt-disi-kredi-borcu-ocak-ta-azaldi-2349436

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!