reklam

Otomotiv sanayisi yeni yıla rekorla başladı

featured

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye otomotiv sanayisinin ocak ihracatı, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 2,5 artışla 2 milyar 779 milyon 940 bin dolar oldu.

Türkiye’nin ihracatında birinci sırada yer alan sanayinin bölümler ortasındaki hissesi ise yüzde 16,2 olarak gerçekleşti.

Ocakta en fazla dış satım, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3 artış ve 1 milyar 171 milyon dolarla “tedarik endüstrisi” eser kümesinde yapıldı.

“Binek otomobil” ihracatı yüzde 13 azalarak 772 milyon 898 bin dolar, “eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar” ihracatı yüzde 27 artışla 504 milyon 667 bin dolar, “otobüs-minibüs-midibüs” ihracatı yüzde 61 yükselişle 160 milyon 712 bin dolar olurken “çekiciler” ihracatı da yüzde 10 düşüşle 139 milyon 897 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

reklam

ALMANYA EN BÜYÜK PAZAR

Ülke bazında en büyük pazar Almanya’ya 417 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.

Birleşik Krallık 333 milyon dolarlık ihracat sayısıyla ikinci büyük pazar oldu. Bu ülkeye yönelik otomotiv ihracatı geçen yıla nazaran yüzde 11 arttı.

Üçüncü büyük pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 4 azalarak 272 milyon dolar oldu.

Geçen ay değerli pazarlardan İtalya’ya yüzde 31, Slovenya’ya yüzde 19, Romanya’ya yüzde 19, Fas’a yüzde 39, Portekiz’e yüzde 41 ve Cezayir’e yüzde 424 ihracat artışı yaşandı.

AB ÜLKELERİNE OCAKTA YÜZDE 1’LİK ARTIŞ

Avrupa Birliği ülkeleri geçen ay yüzde 67,5 hisse ve 1 milyar 877 milyon dolarla ülke kümesi bazında ihracatta tekrar birinci sırada yer aldı. Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ihracat yüzde 1 arttı.

“Diğer Avrupa Ülkeleri” kümesine yüzde 12, “Afrika Ülkeleri” kümesine da yüzde 35 ihracat artışı yaşandı.

Rakamları pahalandıran OİB İdare Konseyi Lideri Baran Çelik, “Yılın başında dal tarihindeki en yüksek ocak ayı ihracatına ulaştık. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve otobüs minibüs midibüs ihracatı çift haneli arttı. İtalya, Slovenya ve Romanya’ya yüksek oranlı artışlar kaydettik.” sözlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/otomotiv-endustrisi-yeni-yila-rekorla-basladi/305683

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!