reklam

OECD Türkiye varsayımlarını açıkladı

featured

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2023’te yüzde 3,1 olan global ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,9’a gerileyeceğini ve 2025’te tekrar yüzde 3’e yükseleceğini öngördü.

OECD, “Büyüme için Temelleri Güçlendirmek” temasıyla hazırladığı Ekonomik Görünüm Orta Periyot Raporu’nu açıkladı.

Buna nazaran, global ekonomik büyüme 2023’te direnç gösterdi ve enflasyon beklenenden daha süratli geriledi.

Küresel iktisat, geçen yıl yüzde 3,1 büyüdü. Büyüme, dördüncü çeyrek de dahil olmak üzere yıl boyunca bilhassa ABD’de güçlü kalırken, başka birçok gelişmiş ülkede güç krizinin de tesirlerini yansıtan biçimde daha zayıf oldu.

reklam

Ekonomik büyüme geçen yıl G20 ülkelerinde yüzde 3,3, ABD’de yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde büyüme yüzde 0,5 olurken Avrupa’nın en büyük iktisadı Almanya’da yüzde 0,1 daralma görüldü. Ekonomik büyüme İngiltere’de 2023’te yüzde 0,3, Fransa’da yüzde 0,9, Çin’de yüzde 5,2, Hindistan’da yüzde 6,7 ve Türkiye’de yüzde 4,1 oldu.

Brezilya iktisadı yüzde 3,1, Japonya iktisadı yüzde 1,9 ve Rusya iktisadı yüzde 3,1 büyüme gösterdi, Suudi Arabistan iktisadı geçen yıl yüzde 0,9 daraldı.

ILIMLI BÜYÜME SÜRECEK

Küresel iktisattaki büyümenin bu yıl ise yüzde 2,9 olacağı, 2025’te finansal şartların da güzelleşmesiyle yüzde 3’e yükseleceği öngörülüyor.

Söz konusu büyüme öngörüleri OECD’nin geçen kasımda yayımladığı Ekonomik Görünüm raporuyla karşılaştırıldığında, bu yıl için global ekonomik büyüme iddiasının yüzde 2,7’den yüzde 2,9’a yükseltildiği manasına geliyor. OECD’nin 2025’e yönelik global ekonomik büyüme beklentisi değişmedi.

ABD’de ekonomik büyümenin, hane halkı harcamaları ve güçlü işgücü piyasası şartları tarafından desteklenmeye devam edeceği lakin bu yıl yüzde 2,1’e ve 2025’te yüzde 1,7’ye düşeceği varsayım ediliyor.

Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme varsayımı bu yıl için 0,3 aşağı istikametli revize edilip 2025 için değiştirilmezken, sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 1,3 seviyesinde öngörüldü.

Çin iktisadının düşük talep, yüksek borç ve zayıf emlak piyasasının tesiriyle bu yıl yüzde 4,7 ve 2025’te yüzde 4,2’ye gerilemesi bekleniyor.

2025 TÜRKİYE İDDİASINI DÜŞÜRDÜ

Türkiye iktisadında ise büyümenin bu yıl yüzde 2,9 olması beklenirken, 2025’te yüzde 3,1 olacağı öngörülüyor.

OECD, kasımdaki iddialarına nazaran, Türkiye iktisadında bu yıl için büyüme öngörüsünü değiştirmedi, 2025 için yüzde 0,1 düşürerek yüzde 3,1’e revize etti.

ENFLASYONİST SÜREÇ NE VAKİT BİTECEK?

Enerji ve besin fiyatlarındaki gerileme ve sıkı para siyasetine bağlı olarak enflasyon, geçen yıl birçok ülkede düşüş gösterdi.

Öte yandan rapora nazaran, çekirdek enflasyonun birçok ülkede hala maksadın üzerinde seyretmesi ve işgücü maliyetlerindeki artışın orta vadeli enflasyon maksatlarıyla uyumlu olan düzeyden yüksek olması nedeniyle, 2021’de başlayan enflasyonist sürecin 2025’te sona ereceğinden emin olmak için şimdi erken.

Orta Doğu başta olmak üzere jeopolitik tansiyonların enflasyonda üst taraflı baskı oluşturma riski bulunurken, bölgede çatışmanın genişlemesi yahut tırmanması deniz nakliyatını beklenenden daha kapsamlı halde kesintiye uğratabilir ve arz darboğazları ağırlaşabilir.

Orta Doğu’dan Asya, Avrupa ve Amerika’ya petrol ve gaz tedarikinde kilit rotalardaki trafiğin kesintiye uğraması halinde güç fiyatlarında artış görülebilir.

Bu durum, global ekonomik büyümeye ziyan vererek direkt enflasyon baskılarını artırabilir.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/oecd-turkiye-tahminlerini-acikladi/305577

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!