reklam

Nvidia yeni yapay zeka çipini tanıttı

Nvidia Üst Yöneticisi (CEO) Jensen Huang, şirketin GPU Teknoloji Konferansı’nda (GTC) yaptığı konuşmada, sahip olunan data ölçüsünün artacağını ve daha da büyük grafik sürece ünitelerinin (GPU) oluşturulması gerekeceğini anlattı.

Şirketin mevcut çip mimarisi Hopper’ın “fantastik” olduğunu lakin daha büyük GPU’lara muhtaçlıkları olduğunu belirten Huang, ismini matematikçi David Blackwell’den alan yeni jenerasyon çip mimarisini anlattı.

Huang, Blackwell’in bir çip olmadığını, bir platformun ismi olduğunu kaydetti.

Öte yandan şirketten yapılan açıklamada, Blackwell platformunun evvelki modele nazaran 25 kata kadar daha az maliyet ve güç tüketimiyle trilyon parametreli büyük lisan modelleri üzerinde gerçek vakitli üretken yapay zekanın oluşturulup çalıştırılmasına imkan tanıdığı aktarıldı.

reklam

Açıklamada, Blackwell’i kullanması beklenen şirketler ortasında Amazon Web Services, Dell Technologies, Google, Meta, Microsoft, OpenAI, Oracle, Tesla ve xAI’ın yer aldığı kaydedildi.

Ayrıca, birinci Blackwell çipi GB200’ün bu yılın sonlarında piyasaya sürüleceği bildirildi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/nvidia-yeni-yapay-zeka-cipini-tanitti-2349565

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!