reklam

“Mısır devalüasyonu Türk şirketlerine yaradı”

Mısır Merkez Bankası, fevkalâde toplanarak faiz oranlarını yükseltip para ünitesinin kıymetinin piyasada belirlenmesine müsaade verirken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe kararın Türk şirketleri için olumlu olduğuna dikkat çekti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe Mısır devalüasyonuna ait olarak şu sözleri kullandı:

“Mısır 2008’den beri Türkiye’nin ilgisini çeken bir ülke. Türk firmaları 2008’den bu yana bu bölgeye aslında yatırım yapmaya başlamıştı. Bilhassa Türkiye’deki maliyetlerin yüksekliği ve döviz kuru nedeniyle, beşerler müşteri kaybetmemek ve baskıdan ötürü bölgeye gittiler. Ülkenin vergi avantajı da Türk şirketlerini oraya çekiyor. Bilhassa ABD’ye ihracat yapmak isteyen firmalar Mısır’dan vergisiz ihracat yapabiliyor. Türkiye’den ABD’ye ihracat yapıldığı vakit asgarî yüzde 20 ile 35 ortasında bir vergi oluyor.

Son bir buçuk yılda Türkiye’deki rekabetçilik oranı düştüğü için eski fiyatları veremiyoruz ve rekabet gücümüz düştü. Münasebetiyle emek ağır olan bölümlerimiz bölgede çalışmak için araştırmaları ve yatırımları çoğaltmıştı. Ülkedeki kriz Türk firmalarını müspet istikamette etkiliyor. Fiyat tutturma konusunda daha avantajlılar. Bir iktisat berbat oldu diye sevinilsin diye değil fakat Türk şirketleri rekabetçilik konusunda başka ülkeler ortasında daha avantajlı.”

reklam

Döviz kıtlığı yaşanan Mısır’ın merkez bankası siyaset faizini 600 baz puan artırarak yüzde 27,25’e çıkarmıştı.

Ülkenin Para Politikası Kurulu, “enflasyonla gayret sürecini hızlandırmak ve temel enflasyonda düşüş sağlamak emeliyle mali sıkılaştırma sürecini hızlandırma kararı aldığını” söylemişti.

Ülke daha sonra IMF ile 8 milyar dolarlık bir borç muahedesine imza atmıştı.

“Ya vazgeçeceğiz ya da birilerini çalıştıracağız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Kileci de Mısır’daki durumun ihracatçının elini güçlendireceğini söyledi.

Kileci, “İhracatçının kurla ilgili birçok hesabı var. Burada bizden daha avantajlı pozisyona gelecektir. Biz bundan sonraki süreçte emek ağır işleri bir biçimde nitelikli işler yapmıyorsak şayet, ya vazgeçmemiz lazım ya da birilerini çalıştırmamız lazım. En kaçınılmaz prosedürlerden birisi bu aslında. Birebir yoldan İtalya, Almanya ve Fransa da geçti. Tüm bu ülkeler geçmişte dokumacılığın beyni olan ülkeler ve biz de tıpkı yoldan geçmek zorundayız” değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/misir-devaluasyonu-turk-sirketlerine-yaradi-2349068

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!