reklam

MESS’ten fiyat artışı için yeni teklif

featured

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Küme Toplu İş Kontratı görüşmelerinde, dördüncü teklifini bugün çalışanları temsil eden Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş Sendikaları’na iletti.

MESS, yeni periyot Küme Toplu İş Mukavelesi kapsamında bir an evvel mutabakatın sağlanması için 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olan birinci 6 ay için yüzde 73 oranında artış teklif etti.

Konuya ait Türk Metal Sendikası tarafından yapılan açıklamada “MESS’in daveti üzerine 13 Ocak 2024 tarihinde Merkez Ofislerinde gerçekleşen toplantıda patron tarafı; 1 Eylül 2023’ten geçerli olmak üzere birinci 6 ay için saat fiyatlarına evvel yüzde 32 artırım yapılmasını, yüzdelik artırım uygulandıktan sonra saat fiyatlarına seyyanen 20,5 TL artırım yapılmasını, daha sonra ise 10 yıllık kıdemle hudutlu olmak üzere tekrar saat fiyatlarına her kıdem yılı için 1,5 TL artırım yapılmasını teklif etmiştir. MESS’in teklif ettiği bu artırım paketinin ortalama fiyata toplam getirisi yüzde 73 oranındadır” denildi.

Açıklama da şu sözler kullanıldı:

reklam

“MESS ayrıyeten toplumsal yardımlara 1 Eylül 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yıllık yüzde 90 oranında artırım teklif etmiştir. Sonraki altı aylar için fiyatlara, ilgili altı ayın enflasyonu oranında, toplumsal haklara ise yıllık enflasyon oranında artış teklifini yinelemiştir.

Ayrıca MESS, kontratın 3 yıllık olması, tamamlayıcı sıhhat sigortası uygulamasının kaldırılması, ikramiyelerin işe gelinemeyen günler için kesilmesi başta olmak üzere, kazanılmış haklarımızı geriye götürecek tekliflerini ise masada tutmaya devam etmiştir.

TEKLİFLERİ KABUL ETMEDİLER

Heyetimiz yapılan teklifleri kabul etmeyerek görüşmeyi sonlandırmıştır”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/mess-ten-ucret-artisi-icin-yeni-teklif/303167

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!