reklam

KPMG: AB ile iş yapan her şirket Zeka Yasası’na uyumlu hale gelmeli

HANDE BERKTAN

AB’de kabul edilen Yapay Zekâ Yasası, şirketlerin yapay zekâ sistemlerini uyumlu hale getirme ve etik kullanımını sağlama uğraşlarına odaklanarak inovasyonu teşvik etmeyi amaçlıyor. Şirketlerin bu yasaya ahenk sağlamak için yapay zekâ sistemlerini tahlil etmesi ve bir stratejik yol haritası oluşturması kritik değer taşıyor.

Bloomberght.com için AB Yapay Zeka Yasası’na ait sorularımı yanıtlayan KPMG Türkiye İnovasyon ve Teknoloji Danışmanlığı Lideri Gökhan Mataracı “AB Yapay Zeka Yasası, temel hakları, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve çevresel sürdürülebilirliği korumak için risk temelli bir yaklaşım benimseyerek kapsamlı bir düzenleme getiriyor. Maddede, yapay zekânın tarifi epeyce geniş tutulmuş. Bu, kolay teknolojilerden derin öğrenme ve üretken yapay zekâya kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Bu nedenle çok spesifik muafiyetler dışında, farklı bölümlerde faaliyet gösteren şirketlerin bu düzenlemelerden etkileneceği öngörülüyor. Şirketlerin yapay zekâ sistemlerini bu standartlara uygun hale getirmeleri ve etik kullanımı sağlamaları gerekecek.” değerlendirmesini yaptı.

“AB Yapay Zeka Yasası kuralları, 2025’de uygulanmaya başlıyor”

reklam

Şirketlerin, AB Yapay Zeka Yasası’nın ahenk sürecine dair Gökhan Mataracı “Genel gayeli yapay zekâ yönetme kurallarının 2025’in başlarında uygulanması beklenirken daha katı düzenlemeler ve kontrollere tabi olan yüksek riskli yapay zekâ sistemlerinin 2026 yılının birinci yarısına kadar yasaya uyumlu hale getirilmesi gerekecek. Yasaya ahenk sağlamayan şirketlerin önemli yaptırımlarla karşılaşacağı öngörülüyor. Cezalar, ihlalin büyüklüğüne ve şirketin büyüklüğüne nazaran değişiklik gösteriyor. Bu, pazardan men cezalarından önemli para cezalarına kadar çeşitli biçimlerde gerçekleşebilir. Örneğin, 35 milyon euroya varan yahut global cironun yüzde 7’sine kadar para cezaları kelam konusu olabilir” dedi.

AB ile iş yapan Türk şirketler, AB Yapay Zeka Yasası koşullarına hazır mı?

AB ile iş yapan Türk şirketlerin, AB Yapay Zeka Yasası’ndan nasıl etkileneceklerini KPMG Türkiye İnovasyon ve Teknoloji Danışmanlığı Lideri Gökhan Mataracı “Türkiye’deki şirketler, AB ülkeleriyle ticaret yapıyor yahut bu ülkelere eser ve hizmet ihracatı gerçekleştiriyorsa AB Yapay Zekâ Maddesi’ne ahenk sağlamak zorunda kalacaklar. AB pazarındaki müşterileri yahut iş ortakları olan şirketlerin yasal düzenlemelere uygun olmaları talep edilebilir. Bu durum, tedarik zinciri süreçlerini, iş birliklerini etkileyebilir ve Türk şirketlerinin AB pazarındaki rekabet gücünü etkileyebilir” formunda anlattı.

“Yasaya ahenk çerçevesinde, Türk şirketleri teknoloji yatırımlarına daha çok sermaye ayırmak durumunda”

Türk şirketlerinin, yasaya ahenk çerçevesinde, teknoloji yatırımlarına daha çok bütçe ayırmaları kaçınılmaz olacak. Gökhan Mataracı “Yeni düzenlemeler, Türk şirketlerinin teknoloji transferi, araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile inovasyon stratejilerini şekillendirebilir. Ahenk sağlanması için ek finansmana ve kaynaklara gereksinim duyulabilir. Bu durum, şirketlerin yatırım ve finansman stratejilerini etkileyebilir ve makul alanlarda yatırımların ağırlaşmasına neden olabilir. Son olarak, yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesi, dağıtımı ve kullanımı için muhakkak kuralların ve standartların takip edilmesi gerekecek. Buna nazaran, Türkiye’deki şirketlerin ahenk sağlamak ve rekabet güçlerini korumak için çeşitli stratejiler geliştirmesi gerekeceği açık” değerlendirmesinde bulundu.

AB Yapay Zeka Yasası, global ekonomileri nasıl etkileyecek?

AB Yapay Zekâ Maddesi’nin dünya genelindeki ülkelerin kendi kanunları için bir “taslak” fonksiyonu görebileceği kestirim ediliyor. KPMG Türkiye İnovasyon ve Teknoloji Danışmanlığı Lideri Gökhan Mataracı “ABD ve Çin üzere teknoloji öncüleri yapay zekâyı düzenleme yollarını ararken Avrupa yasama organları, neredeyse her dal ve iş için kıymetli bir teknoloji olan yapay zekâ için global bir standart belirlemeyi amaçlayan kuralları hazırlayarak öncülük etmiş oldu. Genel olarak, AB Yapay Zekâ Maddesi’nin global iktisada tesiri, tesirli bir formda uygulanmasına, mevcut düzenlemelerle uyumluluğuna ve yenilik ile etik kanılar ortasındaki dengeyi sağlama yeteneğine bağlı olacak. Birinci evrede işletmeler için zorluklar oluşturabileceği üzere, birebir vakitte KPMG’nin de global olarak yıllardır hizmet olarak sunduğu sorumlu yapay zekâ gelişimini teşvik edebilir. Avrupa’nın global yapay zekâ alanındaki rekabetçiliğini artırabilir” yorumunda bulundu.

“Yapay zekanın, global işgücünün yüzde 40’ını etkilemesi bekleniyor”

Yapay zeka teknolojilerinin, global işgücü üzerindeki tesirine dair Gökhan Mataracı “İş gücü açısından baktığımızda yapay zekâ teknolojileri ilerledikçe iş kaybı kaygılarının arttığını görüyoruz. IMF’in aktüel bir raporuna nazaran, yapay zekânın global istihdamın neredeyse yüzde 40’ını etkileyeceği öngörülüyor. Bu durum bilhassa gelişmiş ekonomilerde daha büyük bir risk oluşturuyor, fakat bu ekonomiler tıpkı vakitte yapay zekâ yararlarını daha güzel değerlendirebiliyor. Gelişmiş ekonomilerdeki işlerin yaklaşık yüzde 60’ı yapay zekâ tarafından etkileneceği öngörülürken bu durumun bilişsel misyonlara dayalı işlerin yaygınlığından kaynaklandığı düşünülüyor. Gelişmekte olan ekonomilerde bu tesirin yüzde 40, düşük gelirli ülkelerde ise yüzde 26 olacağı öngörülüyor. Bu durum, gelişmekte olan ve düşük gelirli ülkelerin yapay zekânın yararlarını daha az değerlendireceği manasına geliyor” diye konuştu.

“Ülkelerin eğitim programları, yapay zeka teknolojisine ahenk çerçevesinde güncellenmeli”

AB Yapay Zekâ Yasası, yapay zekânın istihdam üzerindeki tesirini ele almak için kararlar içeriyor ve iş gücünün yine eğitilmesinin ve maharet geliştirme teşebbüslerinin ehemmiyetini vurguluyor.
Eğitim programlarının günün teknolojilerine uyumlu bir vizyon ve anlayışa çekilmesi gerekliliğini vurgulayan Gökhan Mataracı “Eğitim ve eğitim programlarına yatırım yaparak otomasyonun işler üzerindeki olumsuz tesirlerini hafifletmeyi ve daha kapsayıcı bir dijital ekonomiyi teşvik etmeyi amaçlıyor. Ek olarak, bu kanunların hayata geçmesi, yapay zekâ uyumlu, etik ve kontrolü odaklı yeni iş rollerinin oluşturulmasını sağlayabilir. Sonuç olarak, AB Yapay Zekâ Maddesi’nin dünya ekonomilerine ve iş gücüne tesiri karmaşık ve çeşitli olacaktır. Bu tesirlerin hakikat formda yönetilmesi ve uygun siyaset tedbirleri alınması kıymetlidir, böylelikle yapay zekâ teknolojilerinin getirdiği fırsatlar en güzel formda kıymetlendirilebilir ve muhtemel riskler en aza indirilebilir” açıklamasını yaptı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/kpmg-ab-ile-is-yapan-her-sirket-zeka-yasasina-uyumlu-hale-gelmeli-2349332

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!