reklam

Kişisel kredi kartı harcamaları 2.5 kata çıktı

Ekonomi idaresi ve Merkez Bankası’nın enflasyonla çaba konusunda daima dikkat çektiği kredi kartı harcamaları yükselişini sürdürüyor. Merkez Bankası datalarına nazaran ferdî TL cinsi kredi kartı harcamaları aylıklandırılmış olarak 16 Şubat itibariyle geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 147,2 arttı. Kişisel taksitli kredi kartı harcamaları birebir periyotta yüzde 114,8 artarken taksitsiz kredi kartı harcamalarında artış yüzde 181,9 oldu. Bu artışlara karşılık kredi kartı faizlerine Kasım 2023’ten bu yana siyaset faizi artışı yansıtılmıyor. Ekonomistler kredi kartlarında Merkez Bankası’nın limitlerle ilgili bir çalışması olduğunu düşük faizler nedeniyle de kredi kartının kredilendirme aracı olarak kullanıldığına işaret etti.

YAZ AYLARINDA YÜZDE 180’NİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine nazaran kredi kartlarında harcamalarda artış bilhassa geçen yılın yaz aylarında dikkat cazip bir boyutta çıktı. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında geçen yılın birebir devrine nazaran aylıklandırılmış ferdî kredi kartı harcamalarında artış yüzde 180’nin üzerine çıktı. Haziranda başlayan siyaset faizi artışlarının kredi kartı faizlerini de arttırmasıyla çok az yavaşlayan ferdî kredi kartı harcamalarında aylıklandırılmış artış yüzde 180’nin altına geriledi. Kasım 2023’ten itibaren ise kredi kartı faizlerine siyaset faizine yapılan yükseliş yansıtılmıyor. Buna karşılık kredi kartı harcamalarında kasımdan sonra yüzde 160’ın altına düşüş yaşansa da yüzde 150 düzeyleri korundu.

Merkez Bankası bilgilerine nazaran aylıklandırılmış olarak 16 Şubat itibariyle ferdi TL cinsi kredi kartı harcamaları 1 trilyon 228 milyar 905 milyon 126 bin lira düzeyi ile her ay olduğu üzere tepe düzeyini yeniledi. Ocakta toplam kredi kartı harcamaları 1.19 trilyon lira düzeyinde bulunuyordu. Bir aylık artış yüzde 3,12 düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran ise ferdî kredi kartı harcamaları 16 Şubat ile biten haftada geçen yılın birebir haftasına nazaran yüzde 155 artış gösterdi.

reklam

FAİZE HASSAS TAKSİTSİZ HARCAMALAR YÜZDE 181,9 ARTTI

Bireysel taksitli ve taksitsiz kredi kartı harcamalarındaki artış ise ayrılıyor. Taksitli kart harcamaları yani faiz uygulanmayan ferdî taksitli kredi kartı harcamaları aylıklandırılmış olarak 16 Şubat itibariyle geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 114,8 artarken faize hassas olan ferdi taksitsiz kredi kartı harcamalarındaki artış yüzde 181,9 düzeyinde. Daha evvelki haftalarda da geçen yılın tıpkı ayına nazaran taksitsiz faize hassas kişisel kredi kartı harcamaları yüzde 180 üzeri artışını gösteriyordu.

‘TCMB’NİN LİMİTLERLE İLGİLİ ÇALIŞMASI VAR’

Banka yöneticileri kredi kartlarında yapılması planlanan düzenlemelerin limitlere nazaran olmasını ve düşük limitli kartlara rastgele bir önlem getirilmemesi gerektiği görüşünde. Ekonomistler de gelir dağılımı adaletsizliği ve yüksek enflasyon sebebiyle ferdi kredi kartı harcamalarında artışın gereksinimden yaşandığını belirtti. TÜSİAD Baş Ekonomisti Gizem Öztok Altıntaş Merkez Bankası’nın şu an kredi kartı limitleriyle ilgili bir çalışması olduğunu söyleyerek “Bu çalışmada limitlerin ne kadar kredi ne kadarı harcama olarak kullanılıyor onun ayrımı yapılıyor. Çok yüklü ölçüde limitiniz varsa kredi kartını borçlanma aracı olarak kullanıyorsunuz ve üst segmente adım atıyorsunuz. Kredi kartı düzenlemesi yaparken dikkatli olmak lazım. Anadolu’da kişisel kredi kartlarını kullanarak iş yapan çok büyük bir kesim var. Bu sefer oradaki ticareti vuruyor oluyorsunuz. Atılacak adımların da yaratılan büyük beklentiye rağmen zayıf kalacağını düşünüyorum” dedi.

KART FAİZİNDE OLAĞANLAŞMA GEREKİYOR

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara da kredi kartı tarafındaki durumun olağan olmadığına işaret ederek şöyle konuştu: “Kredi kartı faizlerini dikkate aldığınızda ve bireylerin enflasyon beklentisi olan yüzde 80’i dikkate aldığınızda kredi kartı faizi onun altında kalıyor. Bireyler kredi kartını kredilendirme aracı olarak kullanıyor. ABD’ye baktığınızda faiz yüzde 5 kredi kartı faizleri ise onun 4 katı düzeyinde. Zira kredi kartını ödeme aracı olarak kullanmak lazım. Kredi kartı tarafında regülasyonları konuşma sebebimiz de kredi kartı faizlerinin çok düşük kalmış olması. Orada bir olağanlaşma gerekiyor.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/bireysel-kredi-karti-harcamalari-2-5-kata-cikti/307445

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!