reklam

Kayseri’deki Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB’de 2 bin kişi istihdam edilecek

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, tarıma dayalı OSB’de Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün 1 milyon 277 metrekare alanda etüt çalışmalarına başladığını söz etti.

Bağlamış, OSB’nin genel yerleşim planı, üst yapı modülleri, imar planları ve parselasyon planlarının hazırlanması maksadıyla yapılan ihalenin sonuçlandığını belirterek, “Acele kamulaştırma kararları kapsamında da kamulaştırma süreçleri mahkemelerce yürütülüyor. İhtisas OSB olarak başka OSB’lere kıyasla çok kısa müddette birçok evreyi geçerek, ön tahsis için hazırlıklara başlıyoruz. Kayseri tarımının sanayi ile entegrasyonu açısından çok değerli olan projede çalışmalar titizlikle ve süratle devam ediyor.” dedi. Zerzevat fiyatlarındaki dalgalanmalara en kıymetli etkiyi nakliyenin yaptığını lisana getiren Bağlamış, yeni projeyle kışın zerzevat ve meyvenin Antalya’dan gelmesini beklemeyeceklerini anlattı.

OSB’de sera işletmeleri ile üretilen eserlerin işlenmesine yönelik sanayi tesislerinin de yer alacağını anlatan Bağlamış, şöyle konuştu:

“Yöre için mega bir proje olması hedeflenen OSB’de 11 ay boyunca üretim yapılması, öncelik bayanlarda olmak üzere en az 2 bin bireye istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Bu sayede ilimiz iktisadına yılda 3 milyar lira katkı sağlanacağını iddia ediyoruz. Yaklaşık 2 yıl içinde bacasız fabrikaların hizmete alınması ve yıllık 40 bin ton eser yetiştirilmesi hedeflenen OSB’de Hollanda ve Rusya ile Arap ülkelerine de zerzevat ve meyvelerimiz ihraç edilecek.”

reklam

Teknolojik, etrafa uyumlu ve yenilenebilir güç kaynaklarının kullanılacağını belirten Bağlamış, teknolojik seralardaki yüksek randıman sayesinde bölge iktisadına büyük katma paha sağlayacağını söz etti.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kayseri-deki-jeotermal-kaynakli-tarima-dayali-ihtisas-sera-osb-de-2-bin-kisi-istihdam-edilecek/307062

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!