reklam

Kärcher CEO’su Jenner: Türkiye dinamik bir ülke, agresif büyüyeceğiz

Dünya gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Kärcher Yönetim Kurulu Lideri ve CEO’su Hartmut Jenner, geçen yıl yüzde 200 büyüme kaydettikleri Türkiye’de yatırımlarını artıracaklarını vurguladı. Jenner, “Farklı kentlerde 5’i bize ilişkin olan, geri kalanı ise uzun vadeli iş ortaklarımız tarafından işletilen 15 Kärcher Center var.

Ayrıca 125 kişilik bir çalışan takımımız var ve bu sayıyı 2024 yılı sonuna kadar 150’ye çıkarmayı planlıyoruz. Mevcut şubelerimize ek olarak 2024 yılında Konya’da servis noktası ve Gaziantep’te ise Kärcher Center Güney Doğu Bölge Şubesi açmayı hedefliyoruz” halinde konuştu.

Türkiye iktisadı hakkındaki niyetlerinizi ve Türkiye’de yatırım planlarınızı merak ediyoruz.

“Kärcher olarak, Türkiye’de 25 yılı geride bıraktık. Çeyrek asırlık bu muvaffakiyet mirasını, son yıllarda ve bilhassa de 2023’te elde ettiğimiz değerli büyüme ve pazar hissesi artışıyla birlikte kutluyor olmaktan ötürü da büyük memnunluk duyuyoruz. Türkiye’deki seyahatimiz, 25 yıl evvel İzmir’de yalnızca 12 çalışanla başladı. Yıllar boyunca daima olarak çalışanlarımıza ve yapılarımıza yatırım yaptık, dağıtımımızı ve ciromuzu büyüttük. Şu anda İstanbul’daki genel merkezimiz dışında İzmir, Antalya, Ankara ve İstanbul Asya olmak üzere 4 bölgesel şubemiz bulunuyor.”

reklam

“TÜRKİYE BÜYÜK VE DİNAMİK BİR PAZAR”

“Türkiye büyük ve dinamik pazara sahip çok özel bir ülke… Yaklaşımlarımızı gerektiğinde yerelleştirdik, kriz vakitlerinde vazgeçmedik ve uzun vadeli amaçlarımızın ısrarla peşinde koştuk. Şu anda maliyet, vakit verimliliği, sıhhat ve çevresel yararlar açısından, bilhassa manuel temizlikten paklık makinelerinin kullanımına geçiş konusunda pazar trendlerindeki değişikliklere öncülük ediyoruz.”

MAĞAZA SAYISI ARTACAK

“Farklı kentlerde 5’i bize ilişkin olan, geri kalanı ise uzun vadeli iş ortaklarımız tarafından işletilen 15 Kärcher Center’ımız var. Kärcher Center’ları, müşterilerimizin hem profesyonel hem de tüketici eserlerimize erişebileceği büyük showroom’lar olarak tanımlayabiliriz. 2023’te bayilerimizden biriyle iş birliği yaparak birinci Kärcher Shop konseptli mağazamızı İstanbul’daki bir alışveriş merkezinde (Vadİstanbul) açtık, amacımız bu sayıyı daha da artırmak.”

ÇALIŞAN SAYISI 150’YE ÇIKACAK

“125 kişilik bir grubumuz var ve bu sayıyı 2024 sonuna kadar 150’ye çıkarmayı planlıyoruz. Dağıtım yapımız da 140 profesyonel bayi ve bin 500’e yakın perakende satış noktasıyla epey güçlü pozisyonda. “Profesyonel Ürünler” ve “Tüketici Ürünleri” olmak üzere, 2 ana kategorideki eserlerimizin neredeyse tamamını Türkiye pazarında da satışa sunuyoruz. Tüketici eserlerinde; buharlı temizleyicilerimiz, elektrikli süpürgelerimiz, robot temizleyicilerimiz ve yüksek basınçlı yıkama makinelerimiz ön planda. Profesyonel eserlerde ise yüksek basınçlı yıkama makineleri, taban temizleme makineleri, halı temizleme makineleri ve çok daha fazlası portföyümüz içinde.”

Kärcher olarak bugüne kadar Türkiye’de hangi yatırımları gerçekleştirdiniz?

Toplam yatırım meblağınızı paylaşabilir misiniz? “Alt yapılarımıza, tesislerimize ve çalışanlarımıza daima yatırım yapıyoruz. Faaliyetlerimiz bu alanlarda durmaksızın gelişmeyi gerektiriyor, ülkeye ve pazara duyduğumuz büyük itimatla kriz periyotlarında dahi yatırım yapmaktan çekinmedik. Geleceğe hazırlanabilmek için sistemli olarak sermaye yatırımı yapıyoruz. Bu kapsamda en son 2022’de 3 milyon euro meblağında direkt bir yatırım yaptık. Yapısal güzelleştirme ve yeni teknolojilerin benimsenmesi tarafında de yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

ŞUBE AĞI GENİŞLEYECEK

“Mevcut şubelerimize ek olarak 2024’te 2 şubeye daha yatırım yapıyoruz. Konya’da servis noktamızı ve Gaziantep’te ise Kärcher Center Güney Doğu Bölge Şubemizi yakında hizmete açmayı hedefliyoruz. Bu biçimde fiziki varlığımızı daima artırmayı planlıyoruz. 2024’te ayrıyeten tüm tüketici eserlerinin satış sonrası hizmetlerinin merkezî ve yarı otomatik olacağı “Tüketici Eserleri Servis Merkezi” yatırımımızı gerçekleştirme sürecindeyiz.”

“2023’TE TÜRKİYE’DE YÜZDE 200 BÜYÜDÜK”

“2023 yılı da 2022 üzere Türkiye’de bizim için finansal büyüme açısından harika bir yıldı. Türk Lirası bazında tam olarak yıllık yüzde 200 büyüme gerçekleştirdik. Türk Lirası ciromuz iki yılda sekiz katına, euro ciromuz ise üç katına çıktı. Yıllık 1,5 milyar TL’yi geçen satışımız ve son 10 yılda yakaladığı süratli büyümeyle Kärcher Türkiye, en değerli şirketlerimizden biri haline geldi. Fakat daha da değerlisi, büyüme potansiyelini göz önüne aldığımızda Kärcher Türkiye’nin çok daha fazlasını başarabileceğini de öngörebiliyoruz.

2024’ü bir istikrar yılı olarak planladık, katlanarak artan büyümenin akabinde yapılarımıza ve süreçlerimize daha fazla odaklanmamız, bunları yeni ve gelecekteki boyutumuzun gereksinimlerini karşılayacak halde geliştirmemiz gerekiyor. Öte yandan artan faiz oranları ve öteki birtakım ekonomik faktörlerin tesiriyle talebin bir ölçü soğumasını bekliyoruz. Bu da 2024’e temkinli büyüme planları ile yaklaşmamızın bir öbür nedeni. Lakin Türkiye için orta vadeli agresif büyüme planlarımız hala geçerliliğini koruyor.”

“HER YIL 100’DEN FAZLA YENİ ESERİ PİYASAYA SÜRÜYORUZ”

Kärcher markası hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz, hangi alanlarda, hangi paklık tahlillerini sunuyorsunuz, toplam çalışan sayınız, üretim alanlarınız, küresel cironuz üzere hususlarda bilgi verebilir misiniz?

“Alfred Kärcher, şirketi 1935 yılında Almanya’nın Bad Cannstatt kentinde kurdu. Şirket, 1939’da 120 çalışanla yeniden Almanya’nın Winnenden kentine taşındı ve burası günümüzde de şirketin genel merkezi. Bugün Kärcher; 82 ülkede, 150 şirketle, 16 bin çalışanıyla dünyanın başkan paklık teknolojisi sağlayıcısı pozisyonunda. İnovasyon, büyümemizin en değerli itici gücü ve şirket DNA’mızın bir modülü.

Araştırma ve geliştirme alanında dünya çapında binden fazla çalışanımız bulunuyor. 632 etkin patentimiz var ve her yıl 100’den fazla yeni eseri piyasaya sürüyoruz. 2023’te 3,29 milyar Euro’nun üzerinde satış gerçekleştirdik ve bu bizim için bir rekor oldu. Eser yelpazemizde de hem tüketicilere hem de profesyonel kullanıcılara yönelik 3 binden fazla eserimiz var.”

TEMİZLİKTE ROBOTİK TAHLİLLERE GEREKSİNİM ARTIYOR

Temizlik teknolojileri alanında pazara yeni eserler girecek mi? Marka olarak değişen tüketici gereksinim ve beklentilerini nasıl karşılıyorsunuz? Türkiye’de üretim için yatırım planınız var mı?

Gelişen robotik ve pil teknolojisi, temizlikteki en son trendler olarak öne çıkıyor. Günümüzde robot teknolojisi giderek daha kıymetli hale geliyor. Paklık hizmetlerinde kâfi çalışan bulmak gitgide zorlaştığı için robotik tahlillere duyulan gereksinim ve ilgi artıyor. Bu yıl, tam otonom taban temizleme robotumuz KIRA’yı pazara sunacağız.

Bu robot 2 bin m2/saate varan paklık performansıyla, programlanan alanları, programlanan gün ve saatlerde tam otonom olarak temizleyebiliyor ve şarj, pis su boşaltma, pak su doldurma üzere tüm nizamlı süreçleri tekrar otonom formda gerçekleştiriyor. Bununla birlikte konut tipi robotlarımızda da yeni modellerimiz kelam konusu. Bu eserlerimizden biri, sert tabanlarda ıslak paklık için tasarladığımız RCF 3 modelimiz… Bu yeni eserimizin, paspas ya da moplarla yapılan manuel paklığın yerini alacağını düşünüyoruz.

Öte yandan akü teknolojisi de hala süratle büyüyen bir pazar. Tüm eserlerimizin akülü modelleri mevcut. Eserlerimizi pazara ve kültüre bağlı olarak çeşitli ülkelerdeki müşterilerin farklı gereksinimlerin gereksinimlerine ve alışkanlıklarına nazaran uyarlıyoruz. Global yaklaşımımız doğrultusunda Kärcher’i hem işletmeler hem de meskenler için paklık teknolojilerinin önder markası yapmaya kararlıyız. Fransa ve Almanya üzere kimi ülkelerde Kärcher ve “Kärcher’lemek” tabirleri, resmi sözlüklerde ve konuşma lisanında “etkin temizlik” manasına geliyor. Türkiye’de de bu etkiyi yaratmak istiyoruz.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-dinamik-bir-ulke-agresif-buyuyecegiz/307628

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!