reklam

Kamu çalışanına ek artırım için kritik tepe

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay, Konfederasyon Genel Merkezi’nde kamu emekçilerine ek artırım gündemiyle düzenlenen TÜRK-İŞ Liderler Şurası’nın akabinde, açıklamalarda bulundu.

Kamudaki 700 binden fazla personelin 2023-2024 devrindeki mali ve toplumsal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü’nü Mayıs ayında imzalandıklarını anımsatan Atalay, son 30 yılın en güzeli niteliğindeki mukavelenin kazanımlarının yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini söyledi.

Atalay, yılbaşından beri kamu personeline ek artırım yapılması için görüşmelerde bulunduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Ocak ayının başında enflasyon sayısı açıklandı. 2023 yılının ikinci altı ay enflasyonu 37,57 oldu. Bir kısım kamu emekçimizin kontrat tarihi Ocak ayı prestijiyle başlıyor. Onlar 32,57 artırım aldı. Mukaveleleri Mart ve sonraki aylarda başlayanlar bu sayısı alamıyor. Ortada 10 ila 14 puan fark var. Bu çalışanlar haklı olarak Ocak ayındaki enflasyon oranının kendilerine de verilmesini istedi. Bunun üzerine, TÜRK-İŞ Kamu Uyum Heyetini topladık. Süreç içinde yedi sefer toplandık. 15-20 gün içinde Cumhurbaşkanı’ndan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı’na kime gidilmesi gerekiyorsa, gittik. Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı ile oturduk. ‘Sözleşme yok, vakti gelince bu parayı alın’ dediler. Bunun üzerine baktık bunların bize bir şey vereceği yok, çarşamba günü Kamu Uyum Şurasını tekrar topladık. Perşembe günü Cumhurbaşkanı ile görüşüldü.”

reklam

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz taşeron kararının uygulanmasını istedi”

Atalay, TÜRK-İŞ Kamu Uyum Konseyi’nin son olarak dün akşam toplandığını, toplantının bir kısmına Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da katıldığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Çalışma Bakanı, toplantıda geleceği noktayı anlattı. Emekli olanların yerine taşeron personellerin takıma alınması konusunu lisana getirdik. Bugüne kadar bir personel bile alınmadı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz geçen haftaki toplantıda, Çalışma Bakanı’na TBMM’de Kurul Lideri olduğu periyotta kararı kendilerinin aldığını ve kararın uygulanması gerektiğini söyledi.”

Bakan Alim’in kontratı Ocak ayından sonra başlayan kamu personelleri ve taşeron emekçilerle ilgili olumlu tabirler kullandığını belirten Atalay, “Bugün öğlenden sonra Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşeceğiz. Bakan Beyefendi, dün akşam ‘Konuştuklarımızı zapta alalım. Taşeronla ilgili bir şey yazacağım, mukavelesi Ocak ayından sonra olanların hepsinin farkını vereceğim. Derdinizi gidereceğim’ dedi. Birtakım arkadaşlar soruyor, ek bir şey alır mısın? Ek bir şey konusunda kimse müspet bir şey söylemiyor.” diye konuştu.

Atalay, 2 ay sonra seçim yapılacağını fakat çalışanların gündeminin geçim olduğunu tabir ederek, “Bu ülkeyi ucuz emek cenneti yaptırmayacağız. Bu ülke, ‘İstediğimi veririm’ diyen işverenlerin ülkesi olmayacak.” dedi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/kamu-iscisine-ek-zam-icin-kritik-zirve-2346433

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!