reklam

İsveç, resmen NATO’nun 32. üyesi oldu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile İsveç Başbakanı Ulf Kirstersson, Washington’da yaptıkları görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

İsveç’in NATO ittifakına katılmasına ait resmi giriş protokolünü basına gösteren Blinken, “Bu iştirak evrakı ile birlikte İsveç’e, (NATO’nun kurucu anlaşması) Washington Muahedesi’nin bir tarafı ve NATO’nun 32. üyesi olarak beğenilen geldiniz demek istiyorum.” tabirini kullandı.

İsveç’in iştirakiyle NATO’nun artık daha da güçlü olacağını vurgulayan Blinken, “Bu İsveç için tarihi bir an, İttifak’ımız için tarihi bir an, NATO müttefiklerimizle transatlantik bağlarımız için de tarihi bir an.” halinde konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de X toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsveç’in NATO’ya resmi olarak katıldığını bildirdi.

reklam

“İsveç, NATO’nun 32. üyesi oldu ve masamızda hak ettiği yeri aldı. Pazartesi günü NATO karargahında bayraklarını göndere çekmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” sözlerini kullanan Stoltenberg, “İsveç’in iştiraki NATO’yu daha güçlü, İsveç’i ve tüm İttifak’ı daha inançlı kılıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Brüksel’deki NATO karargahında 11 Mart’ta resmi merasim düzenlenecek ve İsveç bayrağı buraya çekilecek.

Macaristan Ulusal Meclisi, İsveç’in NATO’ya iştirakini 26 Şubat’ta onaylamış, böylelikle tüm müttefiklerin onay süreci tamamlanmıştı.

İsveç, 18 Mayıs 2022’de NATO’ya üyelik başvurusu yapmıştı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/isvec-natonun-32-uyesi-oldu-2348980

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!