reklam

İran’a cevap seçenekleri bedellendiriliyor

Pentagon Sözcüsü Pat Ryder, pazartesi günü Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada “Önümüzdeki devirde güçlerimizi korumak için ne gerekiyorsa yapacağız. Fakat günün sonunda daha büyük bir çatışma istemiyoruz, bölgesel güvenliği ve istikrarı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Orta Doğu’nun en az 1973’ten beri en tehlikeli şartlarla karşı karşıya olduğunu belirtirken “Orta Doğu’da hayli dalgalı vakitlerden geçiyoruz” açıklamasını yaptı.

Biden idaresine karşı İran’a sert cevap verilmesi konusunda baskı artıyor. Trump destekçisi Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham “İran’ı artık vurun. Onlara sert karşılık verin” açıklamasını yaptı.

Analistlere nazaran ise İran’ı direkt vurmak gerçek bir seçenek değil. Carnegie Endowment for International Peace Kıdemli Araştırmacısı Suzanne DiMaggio’ya nazaran en muhtemel karşılık ABD’nin İran dışında yer alan lakin İran ile alakalı maksatları vurması olacak. DiMaggio İran’a direkt taarruzun geniş çaplı bir savaşa yol açması riski taşıdığını tabir etti.

reklam

Modad Geopolitics Lideri Firas Modad’a nazaran ise ABD’nin önünde yalnızca makus seçenekler var. Modad İran’a verilecek direkt karşılığın daha yüksek güç fiyatları ve önemli asker kayıplarına yol açabileceğini belirtti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/irana-yanit-secenekleri-degerlendiriliyor-2346462

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!