reklam

İran, ABD’ye ilişkin 50 milyon dolarlık petrole el koydu

ABD başta olmak üzere batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle tedavi için gerekli ilaçlara erişemeyen hastal ve hasta yakınlarının Tahran Milletlerarası Bağlantılar Mahkemesi’ne açtığı davada ABD’li şirkete ilişkin tanker ve petrole ait karar da çıktı.

Açılan davada kelebek hastalarının ziyanlarının karşılanması için daha evvel el konulan ABD’li şirkete bağlı “Advantage Sweet” isimli tankerdeki petrole de el konulmasına karar verildi.

Kararın akabinde İran, tankerdeki 50 milyon dolardan fazla pahaya sahip petrole el koyduğunu duyurdu.

İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlar

reklam

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump yönetiminin Kasım 2018’de İran nükleer muahedesi olarak bilinen Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı’ndan (JCPOA) tek taraflı çekilmesiyle İran’a yönelik ağır yaptırımlar uygulanmıştı. Son yıllardaki yatırımların beraberinde getirdiği ekonomik meseleler, fon transferindeki kısıtlamalar, siyasi ve milletlerarası bağlardaki aksama, İran’daki tıbbi gereç ve ilaç tedarikinde çeşitli zorluklara yol açtı.

İran tankere el koymuştu

Nisan 2023’te ABD, Afrika’nın güneyinde İran petrolü taşıdığı gerekçesiyle Suez Rajan isimli gemiye el koymuş ve gemiyi Texas kıyılarına çekmişti. İran ise misilleme olarak 27 Nisan’da Marshall Adaları bandıralı ABD’li güç şirketi Chevron tarafından işletilen “Advantage Sweet” isimli petrol tankerine el koyduğunu duyurmuştu. Kelam konusu gemi ile ilgili süren belirsizlik ABD ve İran ortasında tansiyonun artmasına neden olmuştu. Olayın akabinde ABD, Suez Rajan isimli geminin taşıdığı petrole mahkeme kararıyla el koymuş ve kelam konusu petrolü satmıştı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/iran-abdye-ait-50-milyon-dolarlik-petrole-el-koydu-2348847

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!