reklam

İhracatta 86 ülkeye ulaşan ASELSAN’ın yeni maksadı NATO ihaleleri ve Doğu Avrupa

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, “Bu sene Savunma Sanayii Başkanlığımızın uyumuyla NATO’ya yöneldik. Dünyadaki en yüksek standartların olduğu NATO’da ihalelere giriyoruz.” dedi.

Akyol, 16-18 Şubat’ta düzenlenen “Savunma ve Havacılık Sanayiinde Global Stratejiler Konferansı” için bulunduğu Antalya’da AA muhabirine, Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatleri doğrultusunda savunma endüstrisinde ihracatı bir adım üste çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

ASELSAN’ın tüm platform üreticilerinin içindeki elektronik sistemleri, akıl katan sistemleri yapan bir firma olduğunu belirten Akyol, denizaltılar, gemiler, kara araçları, İHA’lar, uçaklar, helikopterler ve uydularda kullanılan yararlı yükleri, elektronik sistemleri, son teknoloji eserleri geliştirdiklerini kaydetti.

Bu sistemleri geliştirerek savunma sanayi dalının katma bedeli yüksek ihracat yapmasının önünü açtıklarına dikkati çeken Akyol, “Kendimizin direkt temin edip son kullanıcıyla buluşturduğumuz eserler de var. 14 ülkede ofis, firmamız yahut iştirakimiz var. Güney Amerika’dan Güney Afrika’ya, Uzak Doğu’dan Balkanlar’a, Orta Doğu’dan Türk cumhuriyetlerine kadar birçok yerde fabrikalarımız, dizayn ofislerimiz faaliyet gösteriyor. Global bir şirket haline dönüştük. Dünyada değerli savunma sanayi firmalarının listelendiği ligde Türkiye’yi temsil eden en üstteki firmayız.” diye konuştu.

reklam

“İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE SAYISI 86 OLDU”

Akyol, 2023’te 601 milyon dolarlık yeni kontrat imzaladıklarını kaydederek, bunun, ASELSAN’ın bugüne kadar ulaştığı en yüksek sayı olduğunu bildirdi.

Dört yeni ülkeye ihracat yapma imkanı yakaladıklarını aktaran Akyol, “Böylece kurulduğumuz günden bu yana ihracat yaptığımız ülke sayısı 86 oldu.” bilgisini paylaştı.

Akyol, 2024 stratejilerini alanında en savlı eser yapmak, dünyada kendi segmentinde en azından birinci 3’te olmak, ihracat odaklı büyüyen ve yeni konseptler yaparak dünyada fark yaratan bir anlayışı uygulamak olarak belirlediklerini kaydetti.

Türkiye’ye konulan ambargo nedeniyle verilmeyen kameralara karşı ASELFLIR 500 kamerasını yaptıklarına, bunun dünyadaki bütün muadillerinden daha âlâ bir kamera olduğuna işaret eden Akyol, “İhracat odaklı büyümeye, geliştirmeye devam ediyoruz. 2024 yılında dünyanın her yerinde bayrak göstermeye devam edeceğiz. 2024, hem savunma sanayi kesimi hem de ASELSAN için başarılarla dolu bir yıl olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“ULUSLARARASI BÜTÜN YAPILARDA DAHA FAZLA YER ALMAYA ODAKLANDIK”

ASELSAN’ın içerisinde NATO ihaleleri için özel bir ünite kurduklarını anlatan Akyol, “NATO’nun bütün üniteleriyle çalışıyoruz. Bu sene Savunma Sanayii Başkanlığımızın uyumuyla NATO’ya yöneldik. Bütün dünyadaki en yüksek standartların olduğu NATO’da ihalelere giriyoruz. NATO standartlarında dünyadaki sayılı firmalarla yarışacak duruma girmek bir süreçti ve bu süreci Türkiye başardı. Bu, geldiğimiz seviyeyi gösteriyor. Yalnızca NATO değil, OCCAR ve BM üzere memleketler arası bütün yapılarda daha fazla yer almaya odaklandık.” dedi.

Ukrayna-Rusya savaşıyla bilhassa Doğu Avrupa’da askeri harcamalarda artış olduğunun altını çizen Akyol, şunları söyledi:

“Romanya’dan yeni geldim. Macaristan’dan Polonya’sına, Estonya’sına kadar geçmişten daha fazla savunma endüstriye odaklanma var. Doğu Avrupa’yı önümüzdeki periyotta klâsik ihracat pazarlarımızın içinde yeni bir alan olarak görüyorum. ASELSAN olarak Balkanlar ve Polonya için yeni ünitemizi, ofisimizi faal hale getirdik. Klâsik pazarlara yeni yeni başlayan Afrika ülkelerinin yanı sıra Doğu Avrupa’nın da eklendiğini söylemek isterim. Şili’de tank modernizasyonu ihalesi kazandık. Orada bu çalışmayı yürütmeye başladık. Filipinler’de hava savunma ihalesi kazandık. Dünyanın bütün noktalarında faaliyet gösterecek düzeye çıktık.”

“ASELSAN ÇALIŞANLARININ YÜZDE 60’TAN FAZLASI MÜHENDİS”

ASELSAN bünyesinde 10 bin 600 çalışan olduğu bilgisini veren Akyol, çalışanların yüzde 60’tan fazlasının mühendis olduğuna işaret etti.

Dokuz AR-GE merkezleri bulunduğunu belirten Akyol, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ankara ve Konya’da 2 meslek lisemiz var. Çalışanlarımızın yüzde 10’u kadar her yıl stajyer alıyoruz. Bu yıl birinci kere üniversitelerin 3’üncü sınıfındaki gençlerin ASELSAN’da yarı vakitli çalışabilecekleri bir program başlattık. Üniversite 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencileri ASELSAN’da çalışma tecrübesi kazanıyor. Firmamızın içinde de yeni yetkinlikler kazandıracağımız milletlerarası eğitim programları var. ASELSAN Akademisi’ni kurduk. Mühendislik faaliyeti yürüten arkadaşlarımız bu akademide master ve doktora yapabiliyor. Lise çağından doktorasına kadar uçtan uca yatırım yaptığımız çalışanlarımız ile Türkiye’nin çok zorlayıcı projelerini bir bir hayata geçiriyoruz. Ülkemizin bize yüklediği sorumluluk ile daha fazlasını yapmak için efor gösteriyoruz.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ihracatta-86-ulkeye-ulasan-aselsan-in-yeni-hedefi-nato-ihaleleri-ve-dogu-avrupa/307133

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!