reklam

“Hindistan 2027’ye kadar dünyanın 3. büyük iktisadı olacak”

Maliye Bakanlığı, Hindistan’ın 2027 yılına kadar 5 trilyon dolarlık gayrisafi yurtiçi hasılasıyla dünyanın en büyük üçüncü iktisadı haline gelebileceğini söyledi.

Hindistan Maliye Bakanlığı Pazartesi günü yayınladığı bir raporda iktisadın 2024 mali yılında yüzde 7 yahut üzerinde büyümeye hazır olduğunu belirtti.

Hindistan’ın mali yılı 1 Nisan’da başlıyor ve 31 Mart’ta sona eriyor.

Bu yılki amacın tutturulması halinde Hindistan’ın GSYH’si üst üste üçüncü kere yüzde 7 oranında artmış olacak. Ülkenin GSYH’si şu anda 3,7 trilyon dolar düzeyinde bulunuyor.

reklam

Hindistan’ın Baş İktisat Danışmanı Anantha Nageswaran, hükümetin maksadının 2047 yılına kadar gelişmiş bir ülke olmak olduğunu söyledi.

Nageswaran raporda, Hindistan’ın büyümesinin temel itici güçlerini açıklarken, “İç talepte, yani özel tüketim ve yatırımda görülen sağlamlık, hükümetin son on yılda uyguladığı ıslahat ve önlemlerden kaynaklanıyor” dedi.

Hem fizikî hem de dijital altyapıya yapılan yatırımların arz tarafını ve üretimi artırmaya yardımcı olduğunu söz eden Nageswaran “Bunun sonucu olarak 2025 mali yılında gerçek GSYİH büyümesi muhtemelen yüzde 7’ye yakın olacak” dedi.

Goldman Sachs’a nazaran ise Hindistan, 2075 yılına kadar yalnızca Japonya ve Almanya’yı değil, ABD’yi de geride bırakarak dünyanın en büyük ikinci iktisadı olmaya hazırlanıyor.

Şu anda Hindistan, ABD, Çin, Japonya ve Almanya’nın akabinde dünyanın en büyük beşinci iktisadı pozisyonunda.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/hindistan-2027-yilina-kadar-dunyanin-ucuncu-buyuk-ekonomisi-olacak-2346495

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!