reklam

Hazine, işletmelere geçen yıl 320 milyar lira kefalet sağladı

AA’nın derlediği bilgilere nazaran, Bakanlık, finansal araç ve piyasaları geliştirmek hedefiyle teşebbüs sermayesi fonları ile üst fonlara bütçesinden kaynak aktarırken, işletmelerin finansmana erişiminin kolaylaştırılması kapsamında kredi garanti sistemine de dayanak sağlıyor.

Buna nazaran, İhracatı Geliştirme AŞ (İGE) ile Bakanlık ortasında 25 milyar liralık kefalet takviye paketi için protokol imzalanırken, bu paket kapsamındaki etkin kefalet kullandırımlarına geçen yıl başlandı.

Ayrıca, İşletme Sarfiyatları, Yatırım-Proje Finansmanı, İmalat Sanayi, 6 Şubat Sarsıntıları İşletme ve Yatırım Masrafları, Bölgesel Odaklı KOBİ, Döviz Kazandırıcı Faaliyetler, Teşebbüsçü, Bayan Teşebbüsçü, Yeşil Dönüşüm ve Güç Verimliliği, Teknoloji, Dijital Dönüşüm, Eğitim, Yeni Meskenim İnşaat, Konut İnşaatı ve EYT üzere takviye paketleri de geçen yıl uygulamaya alındı. Kelam konusu paketler kapsamında 320 milyar liralık kefalet imkanı sağlandı.

Yatırım ve ihracat dayanak paketleri de geçen yıl uygulamaya alınırken, bu paketlerle 18 milyar liralık kefalet imkanı oluşturuldu.

reklam

Geçen yıl sonunda kullanımı biten Kredi Garanti Fonu, 6 Şubat Depremleri-İşletme Masrafları, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ve İGE takviye paketlerinin müddeti de bu yılın sonuna kadar uzatıldı.

Finansal istikrara katkı sağlanması ve Türk lirası enstrümanlara olan talebin artırılması hedefiyle “Kur Muhafazalı Mevduat ve Katılma Hesapları” eseri, Aralık 2021’den itibaren uygulamaya alındı. Bu kapsamda 2023 yılı prestijiyle mudilere 59,5 milyar liralık dayanak aktarıldı.

Gerçek şahısların konut finansmanı taksit ödemelerini kolaylaştırmak maksadıyla uygulanan Yeni Konut Finansman Programı’yla yararlanıcılara 186 milyon lira Hazine katkısı sağlandı. Kelam konusu katkı, 2024, 2025 ve 2026 yıllarında da sağlanmaya devam edilecek.
158 yatırımcıya BKS lisansı verildi

Bireysel İştirak Sermayesi (BKS) kapsamında geçen yıl 7 melek yatırım ağı sisteme akredite edilirken, 158 yatırımcıya BKS lisansı verildi. Yatırım pahası 5,19 milyon lira olan 4 yatırım onaylanırken, sistem kapsamında 3,89 milyon liralık vergi indirim hakkı sağlandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/hazine-isletmelere-gecen-yil-320-milyar-lira-kefalet-sagladi-2349046

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!