reklam

Hafize Gaye Erkan’ın istifası dünya basınında

featured

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan’ın dün misyonundan istifa etmesi ve akabinde Resmi Gazete’de Merkez Bankası’nın yeni lideri olarak Fatih Karahan’ın atandığı haberi dünya basınının manşetlerine taşındı.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Erkan’ın istifasını “son yıllarda bir dizi ekonomik kriz yaşayan büyük bir dünya ekonomisindeki son türbülans” olarak nitelendirdi.

ORTODOKS İKTİSAT SİYASETİNE GEÇİŞİN DEVAMI

Bloomberg, Karahan’ın daha evvel New York Fed’de ve Amazon.com’da baş ekonomist olarak çalışmasına vurgu yaparak Erkan’ın öncülük ettiği yatırımcı dostu ortodoks iktisat siyasetlerine geçişin devamına işaret ettiğini yazdı.

reklam

Orta Doğu medyasıAl-Monitor, Merkez Bankası’nın birinci bayan lideri olan Erkan’ın istifasını yazarak yerine Karahan’ın getirildiğini duyurdu. Haberde Karahan’ın akademik geçmişine de yer verildi.

KARAHAN MUTEBER BİR SEÇİM

Financial Times’a konuşan mahallî bir bankacı, Karahan’ın bankayı yönetmek için sağlam bir seçim olduğunu ve mesleğinin başlarında neredeyse on yıl boyunca New York Fed ekonomisti olarak çalıştığını belirtti. FT, Erkan hakkında ise “Haziran ayında başlayan ve yabancı yatırımcıları yavaş yavaş Türkiye piyasalarına geri çekmeye başlayan daha klâsik iktisat siyasetlerine gerçek büyük bir değişimin ana mimarlarından biriydi” tabirlerini kullandı.

Reuters ise, Erkan istifasının savunduğu agresif mali sıkılaştırma siyasetine ait soru işaretlerini artırdığını yazarken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı başka bir açıklamada ekonomik programın kesintisiz devam edeceğini ve Erkan’ın istifasının ferdî kararı olduğunu söylediğini belirtti.

Bloomberg de, Erkan’in, kendisine karşı yürütülen karalama kampanyasına atıfta bulunarak ailesini korumak için istifa ettiğini söylediğini belirtirken, TL bu karara birinci reaksiyon zayıflayarak 22:20 sularında dolar karşısında yüzde 0,6 düşüşle 30,5163 düzeyini gördü ve kapanış bazında rekor seviyeyi yakaladı yorumunu yaptı.

FORBES: ENFLASYON RÖPORTAJI ERDOĞAN’I KIZDIRDI

Erkan’ın Ahmet Hakan’a verdiği röportajında yüksek enflasyon yüzünden İstanbul’da kiraların ödenememesi nedeniyle ailesinin yanına taşındığını söylemesinin Erdoğan’ı kızdırdığını yazan Forbes, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Erkan’a ait açıklamasını hatırlattı. Bakanlık, Erkan’ın kararının “tamamen şahsî ve kendi takdiri” olduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın “ekonomi takımına ve programına itimat ve dayanağının tam olduğunu” açıklamıştı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/hafize-gaye-erkan-in-istifasi-dunya-basininda/305382

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!