reklam

Güç dalındaki her 10 CEO’dan 9’u şirketlerinin büyüyeceğini düşünüyor

KPMG’den yapılan açıklamaya nazaran, devam eden jeopolitik tansiyonlar, üretken yapay zekânın süratli yükselişi ve global ekonomik belirsizlik ortamında güç, doğal kaynaklar ve kimyasallar (ENRC) kesiminde misyon yapan CEO’lar, şirketlerinin ve kesimin genelinin büyüme beklentilerine epey inanç duyduklarını, müşteri tecrübesini güzelleştirmeye ve ESG teşebbüslerini yürütmeye odaklandıklarını tabir ediyorlar.

Foreks Haber’de yer alan habere nazaran, raporla ilgili değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye Enerji Sektörü Lideri Hakan Demirelli, “Enerji dalındaki teknolojik yenilikler, piyasalardaki değişkenlikler ve karbonsuzlaşma için artan talebin yönlendirdiği dönüşümü ele alan 2023 yılı güç dalı raporumuz daldaki tüm oyuncaların yeni fırsatlardan nasıl yararlanabileceklerini ortaya koyuyor. Muteber bilgiye ve bilgiye dayanan tahlillere duyulan muhtaçlığın daima arttığı güç kesimi için hazırladığımız raporun, bu ihtiyacı karşılamasını umuyoruz. Raporumuz, güç piyasalarına ilgi duyan herkese bir kaynak olma özelliği taşıyor.” dedi.

EKONOMİK GÖRÜNÜM: GÜÇ CEO’LARININ İTİMADI ÖTEKİ BÖLÜMLERDEN FAZLA

KPMG’nin 2023 Global Güç Kesimi CEO Araştırması’nda yer alan ankete nazaran, global Güç CEO’larının kendi şirketlerinin büyüme beklentilerine olan itimadı kıymetli ölçüde artarak yüzde 87’ye yükseldi ve bu oran 2022’ye nazaran altı puanlık bir sıçrama manasına geliyor. Daldaki CEO’ların itimat düzeyleri, yüzde 77 ile üç yılın en düşük inanç düzeyine sahip olan global CEO’lara kıyasla yüksek kalmaya devam ediyor. Bölümde sermaye daha düşük karbonlu güçlere hakikat kaysa da CEO’lar, mevcut işlerinin ve müşterilerinin yakın vakitte ortadan kalkmayacağına inanıyor.

reklam

Enerji CEO’ları ayrıyeten bölümün geneline misal formda yüzde 83 ile yüksek inanç duyduklarını belirtiyor ki bu, 2022’ye nazaran yüzde iki artış manasına geliyor. Bu artan inancın, kademeli ekonomik toparlanma ve dünya genelinde güç dönüşümünün artan ehemmiyetinden kaynaklandığı kestirim ediliyor. Hatta bölümdeki CEO’ların global iktisada duydukları itimat de pandemi öncesindeki düzeyleri aşıyor. Her dört Güç CEO’sundan üçü (yüzde 75) önümüzdeki üç yıl için iktisada genel olarak güvendiklerini söz ederken bu oran geçen yıl yüzde 71’di.

ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJİ: GÜÇ CEO’LARI İHTİYATLI BİR BİÇİMDE ÜRETKEN YAPAY ZEKÂYI BENİMSİYOR

Ankete katılan CEO’ların yaklaşık üçte ikisi (yüzde 64) üretken yapay zekâya yatırım yapmanın en değerli önceliklerini olduğu konusunda hemfikir ve yüzde 48’i bu alana yaptıkları yatırımların geri dönüşünü üç ila beş yıl içinde görmeyi bekliyor. CEO’lar, kesimdeki iş gücünün hem yapay zekâya hem de pak güce geçişin üstesinden gelebilecek donanıma sahip olduğundan da emin. Yüzde 52’si (2022’ye nazaran yüzde yedi artış) yeni teknolojiye yatırıma öncelik vermek yerine çalışanlarının yeteneklerini geliştirmeye yatırım yapmaya odaklanıyor.

Bununla birlikte kesim CEO’larının yüzde 60’ı, üretken yapay zekânın intihal, data müdafaa, önyargı ve şeffaflık üzere mevzularda etik zorluklara yol açabileceğini düşünüyor. Güç CEO’ları ayrıyeten yapay zekânın siber güvenlik risklerini artırmasıyla da gayret ediyor. Yapay zekâ siber atakların tespit edilmesine yardımcı olsa da yüzde 82’si bu teknolojinin düşmanlar için yeni hücum stratejileri sağlayabileceğine inanıyor. Son birkaç yılda siber güvenliğe verilen tüm kıymete karşın, CEO’ların sırf yüzde 46’sı bir siber akına karşı hazırlıklı olduklarını söylüyor.

YETENEK: GÜÇ CEO’LARI OFİSE DÖNÜŞÜ DESTEKLİYOR

Özellikle, global güç CEO’larının birçok salgın öncesi çalışma tekniklerini destekleme konusunda kararlı, yüzde 73’ü üç yıl içinde ofise tam olarak geri dönülmesini bekliyor. Bu geçen yıla nazaran yüzde sekiz artış manasına geliyor. Buna ek olarak, yüzde 94’ü ofise gelecek çalışanları uygun vazifeler, artırımlar yahut terfilerle ödüllendirebileceklerini de söylüyor.

Bu yaklaşım, güç dalındaki klâsik niyetin devam ettiğini ortaya koyuyor ve son üç yılda verimlilik üzerinde büyük ölçüde olumlu bir tesiri olsa da hibrit çalışmayla ilgili tartışmalara da taban hazırlıyor.

ESG: GÜÇ BÖLÜMÜNÜN UZUN VADEDE BÜYÜMESİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Küresel güç dalı CEO’ları, ESG’yi (çevresel, toplumsal, yönetişim) işletmelerinin dirençli olmasına ve uzun vadeli büyüme sağlayabilmesine yardımcı olan kurumsal stratejilerinin vazgeçilmez bir modülü olarak giderek daha fazla kabul ediyor. Güç CEO’larının yüzde 78’i, kıymet yaratmak için ESG’yi işlerine büsbütün dâhil ettiklerini söylüyor. Daha da kıymetlisi, müşterinin her vakit merkezde yer almadığı bu bölümdeki CEO’ların yüzde 22’si ESG’nin önümüzdeki üç yıl içinde müşteri ilgileri üzerinde en büyük tesire sahip alan olacağına inanıyor. Ayrıyeten iştirakçilerin üçte birinden fazlası (yüzde 37) net sıfır emisyona ulaşmak üzere çevresel sıkıntılara yönelik ESG yatırımlarına da öncelik veriyor. Buna rağmen yüzde 30’u jeopolitik belirsizlikler, alternatif güç kaynaklarının yüksek maliyeti ve artan düzenlemeler nedeniyle tedarik zincirlerini karbonsuzlaştırmanın karmaşıklaştığını ve bu nedenle yakın vadede net sıfır emisyona ulaşmanın zorlaştığını kabul ediyor.
patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/enerji-sektorundeki-her-10-ceo-dan-9-u-sirketlerinin-buyuyecegini-dusunuyor/307141

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!