reklam

Goldman’dan BOJ kestirimi

Goldman Sachs, Japonya Merkez Bankası’nın bu haftaki Mart toplantısında 17 yıl ortadan sonra birinci kere faiz oranlarını artırmasını bekliyor.

Bankanın kıdemli Japon ekonomisti Tomohiro Ota, yıllık fiyat görüşmelerinde beklenenden güçlü maaş artışlarına ve akabinde Japonya’da BOJ’un Salı günü sona eren Mart toplantısında negatif faiz oranlarından çıkışa ait haberlere değindi.

Ota Pazartesi günkü notunda “BOJ şu ana kadar haberi yalanlayan rastgele bir sinyal göndermedi. Bu gelişmeler, BOJ’un muhtemelen siyaset değişikliği için daha fazla bilgiye gereksinim duymadığını yahut Nisan ayındaki üç aylık Ekonomik Görünüm raporuyla siyaset değişikliğini gerekçelendirmek için beklemeyeceğini gösteriyor” dedi.

Ekonomistlerin küçük bir çoğunluğu hala merkez bankasının Nisan ayında faiz artırmasını beklerken, artan sayıda ekonomist, bu yılki maaş görüşmelerinin beklenenden çok daha güçlü olacağına dair işaretlerin tesiriyle son iki haftada kestirimlerini Mart ayına kaydırdı.

reklam

Ota, BOJ’un, merkez bankasının uzun vadeli faiz oranlarını hedeflemek için kullandığı getiri eğrisi denetim siyasetini, gerektiğinde tahvil alıp satarak kaldırmasını beklediğini söyledi. Tekrar de merkez bankasının Japon devlet tahvili alımlarının büyüklüğü yahut ETF alımlarının durdurulması konusunda “açıkça taahhüt vermemesini” bekliyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/goldman-dan-boj-tahmini-2349498

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!