reklam

Goldman: Portföy çıkışları süreksiz, seçimden sonra olağanlaşma olacaktır

Son devirde Türkiye’de portföy çıkışı eğilimi ve buna paralel olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinde düşüş dikkat çekerken, Goldman Sachs ekonomistleri seçimden sonra olağanlaşma yaşanacağını iddia etti.

Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil tarafından hazırlanan 8 Mart tarihli notta TCMB’nin rezervlerinde düşüş eğiliminin sürdüğü ve bu durumun geniş olasılıkla sermaye çıkışlarını yansıttığı belirtildi.

Raporda ekonomistler TCMB’nin Döviz konumundaki bozulmanın, Mart ayındaki lokal seçimler nedeniyle yaşanan sermaye çıkışları, mevsimsel olarak zayıf seyreden cari süreçler istikrarı ve vadesi gelen döviz muhafazalı hesapların yurt dışında dövize dönmesi üzere faktörlerin bir ortaya gelmesiyle oluştuğu görüşünü paylaştı.

Ekonomistler bu çıkışların boyutunu şaşırtan bulduklarını ve bunların süreksiz olduğunu ve seçimlerden sonra olağanlaşacağını düşündüklerini belirtti.

reklam

Buna karşın Goldman Sachs ekonomistleri TCMB’nin seçimlerden evvel bu ay yapılacak bir sonraki siyaset toplantısında sermaye çıkışlarını dengelemek için siyaset faizini daha da yükseltme mümkünlüğünün arttığına vurgu yaptı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/goldman-portfoy-cikislari-gecici-secimden-sonra-normallesme-olacaktir-2349223

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!