reklam

Global piyasalarda dikkatler ABD istihdam datalarında

Küresel pay senedi endeksleri yetkililerden gelen güvercin iletilerin akabinde Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin yaklaştığı tarafındaki beklentilerin artmasıyla yükseldi.

Piyasalar yeni süreç gününde ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam bilgilerini takip edecek. Asya’da endeksler artıda. Dalgalı seyreden Çin CSI 300 endeksi ise yatay. Asya’daki yükselişler S&P 500 endeksinin yeni bir rekor kırmasının ve teknoloji yüklü Nasdaq 100’ün yüzde 1,5 oranında artmasının akabinde geldi.

Japonya Merkez Bankası’nın 2007’den bu yana birinci faiz artışının yaklaştığı istikametindeki beklentilerle Perşembe günü dolara karşı şubat başından bu yana en güçlü düzeyine tırmanan yen, karlarının yalnızca bir kısmını geri verdi.

Powell’ın açıklamaları sonrası Bloomberg Dolar Endeksi dün yüzde 0,44 düşerken, farklı vadelerdeki ABD tahvil getirileri düştü.

reklam

ABD’de tarım dışı istihdam kritik olacak

ABD Şubat ayı istihdam bilgileri TSİ 16:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi tarım dışı istihdamda 200 bin kişilik artış açıklanması tarafında. İşsizlik oranının yüzde 3,7 düzeyi ile Ocak ayına nazaran değişim göstermediği varsayım ediliyor.

Tarım dışı istihdam ocak ayında 185 bin kişilik beklentiye rağmen, beklentilerin çok üzerinde, 353 bin kişilik artış kaydetmişti. Bu data öncesindeki aylarda emek piyasasında kademeli bir soğumaya işaret etmişti. Aralık verisi de kayda paha halde üst taraflı revize edilmişti.

Bloomberg Economics’e nazaran bugün açıklanaca şubat verisi de ocak verisi üzere güçlü bir istihdam piyasasına işaret edecek. Bloomberg ABD Başekonomisti Anna Wong, bununla birlikte, işe alımlardaki gücün büyük olasılıkla ya Şubat’ta olağandan daha sıcak seyreden hava şartlarından etkilenen ya da döngüsel şartlara duyarsız olan sadece birkaç dalda ağırlaşacağını öngördü.

Yayımladığı değerlendirmede, “Bu ortada, hanehalkı anketi de dahil olmak üzere başka göstergelerin birden fazla, işgücü piyasasının çok daha az sıkı olduğunu gösteriyor” diyen Wong, “Bunun daha hakikat bir tablo olduğuna inanıyoruz ve tarım dışı istihdam datalarının önümüzdeki aylarda bunu giderek daha fazla yansıtmasını bekliyoruz” dedi.

Wong, “İşgücü piyasasının gelecekte daha süratli soğuyacağı istikametindeki beklentimiz göz önüne alındığında, Fed’in Mayıs ayında, piyasanın Haziran beklentilerinden daha erken bir vakitte faiz indirimine gitmesini bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalarda-dikkatler-abd-istihdam-verilerinde-2348995

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!