reklam

Global piyasalar merkez bankalarına odaklandı

Bu hafta global piyasalar Fed, BOJ, BOE faiz kararlarını izleyecek. Fed ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faizleri sabit tutması bekleniyor; birtakım ekonomistler Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) ise 17 yıl sonra negatif faize veda edebileceğini öngörüyor.

Öncesinde global Borsalar yükseliyor. Geçen haftanın son süreç gününde düşen ABD endeksleri vadeli süreçlerde üst taraflı seyir izleniyor.

Geçen hafta yüzde 0,51 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.235 düzeyinde.

Dikkatler Fed’den çıkacak mesajlarda

reklam

Küresel piyasalar Fed’in Çarşamba akşamı açıklayacağı faiz kararını ve bilhassa de karar ile yapılacak açıklamaları beklerken, bir vakitler faiz indirimlerinin bu toplantı ile düşmeye başlayacağına inanan tahvil yatırımcıları, artık “daha uzun müddet daha yüksek” faizlere hazırlanıyor. Son periyotta ABD iktisadının gücüne işaret eden bilgiler açıklandıkça Fed’in faiz indireceği tarihe ait kestirimler ötelenmeye, tahvil getirileri de yükselmeye başladı.

BMO Küresel Asset Management sabit gelirli menkul değerler ve para piyasaları başkanı Earl Davis, “Fed genişlemeyi istiyor fakat datalar buna müsaade vermiyor. Yaz aylarında gevşemek için opsiyonelliği korumak istiyorlar. Fakat işgücü piyasası sıkıysa ve enflasyon yüksek kalırsa bunlar değişmeye başlayacak” dedi.

ABD 10 yıllık tahvil getirileri geçen hafta 24 baz puan artarak ekim ayından bu yana en güçlü artışını gerçekleştirerek yüzde 4,31’e yükseldi ve yılın başından bugüne kadarki en yüksek düzeyi olan yüzde 4,35’e yaklaştı.

Davis, 10 yıllık getirilerin yüzde 4,5’e gerçek yükseleceğini öngörüyor. Nomura ekonomistlerinin yazdığı bir notta ise “Gevşetme konusunda çok az aciliyetle, Fed’in faiz indirimi döngüsüne başlamadan evvel enflasyonun yavaşlayıp yavaşlamadığını görmek için bekleyeceğini düşünüyoruz” denildi. Nomura Fed’in gevşemesinin haziran, eylül ve aralık ayları yerine temmuz ve aralık aylarında gerçekleşeceğini öngörüyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar-merkez-bankalarina-odaklandi-2349500

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!