reklam

Geçersiz faturayla 530 milyon liralık lüks araç ithali

Ticaret Bakanlığı, 530 milyon lira kıymetinde 358 lüks aracın uydurma faturalarla ithalatının tespit edilerek cumhuriyet savcılığına kabahat duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, paralel ithalat (grey market) yoluyla yapılan lüks araç ithalatlarında, piyasada haksız ticari avantaj elde etmek hedefiyle gerçeğe ters evraklarla gümrük vergileri kısmen yahut büsbütün ödenmeksizin süreç yapan firmalara yönelik Ticaret Bakanlığınca yürütülen inceleme ve soruşturmalar devam ediyor.

Bu çerçevede, Bakanlık müfettişlerince yapılan incelemelerde, firmalar tarafından gerçekleştirilen çeşitli marka/model lüks araç ithalatlarında, düşük değerli sahte/çifte faturalar ve geçersiz A.TR deveran evrakları kullanılarak 358 lüks aracın ülkeye sokulduğu tespit edildi.

Soruşturma raporlarıyla bahsedilen süreç ve hareketleri yapan firma ve şahıslar hakkında cumhuriyet savcılığına hata duyurusunda bulunularak araçlara el konulması ve müsaderesi talep edildi.

reklam

Ayrıca, bu süreçlerden kaynaklanan yaklaşık 530 milyon lira fiyatındaki kamu ziyanının ilgili firmalardan tahsili yoluna gidildi.

Öte yandan açıklamada, Bakanlığın lüks araba ithalatlarındaki ihlallerin tüm taraflarıyla ortaya çıkarılması, yapılan usulsüzlükler ile haksız rekabet oluşturan hareketlerin engellenmesi gayesiyle nezaret ve kontrol faaliyetlerini sürdürürken kamu maliyesinin haklarının korunması ve gümrük mevzuatına uygun biçimde süreç yapılması için gerekli tüm önlemleri almaya kararlılıkla devam edeceğinin altı çizildi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/sahte-faturayla-530-milyon-liralik-luks-arac-ithali-2346553

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!