reklam

Garanti BBVA, bu yıl 200 milyon doların üzerinde teknoloji yatırımı hedefliyor

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bankanın son 25 yılda teknolojiye yaptığı yatırımın 5 milyar doları aştığını belirterek, “2024 için de 200 milyon doların biraz üzerinde teknoloji yatırımı yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Garanti BBVA, Türk bankacılık kesiminin en büyük teknoloji merkezi olan ve “teknoloji fabrikası” olarak nitelediği Garanti BBVA Teknoloji’yi yakından tanıtmak hedefiyle, Garanti BBVA Pendik Teknoloji Kampüsü’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Garanti BBVA, Türk bankacılık kesiminin en büyük teknoloji merkezi olan ve “teknoloji fabrikası” olarak nitelediği Garanti BBVA Teknoloji’yi yakından tanıtmak gayesiyle, Garanti BBVA Pendik Teknoloji Kampüsü’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

reklam

Baştuğ, toplantıda yaptığı konuşmada, bugün bankacılığın geniş kitlelere ulaştıkça, teknolojik gelişmelerle birlikte iş yapış hallerinin de dönüşümü zarurî kıldığını belirterek, “Biz de Garanti BBVA olarak çevikliğimiz, inovatif çalışma kültürümüz ve güçlü teknolojik alt yapımızla bölümdeki dönüşüme öncülük ediyoruz. Bu seyahatle bugün ulaştığımız yetkinlik düşünülünce kesimde fark yaratarak son 25 yılda teknolojiye yaptığımız yatırım 5 milyar doları aştı. 2024 için de 200 milyon doların biraz üzerinde teknoloji yatırımı yapmayı hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

Teknoloji yatırımlarıyla bugün stratejik alanlarda güçlü büyüme gerçekleştirebildiklerini kaydeden Baştuğ, “Birlikte büyüttüğümüz bu yatırım, bizim en stratejik aktifimiz ve Türk bankacılık bölümünün en büyük teknoloji merkezi. Garanti BBVA olarak hedefimiz, müşterilerimize en uygun tecrübesi yaşatmak, onların en yanlışsız finansal kararları almalarını sağlamak ve hayatlarında gerçek bir tesir yaratmak. Hasebiyle, aslında teknolojinin ve dönüşümün özünde beşere kıymet katmak var.” diye konuştu.

“KREDİ KARTIYLA ALAKALI BİR TEDBİR GELME İHTİMALİ VAR”

Baştuğ, dijitalleşmeyle birlikte şube sayısında azalış olup olmayacağına ait bir soru üzerine, banka şube sayısında optimal düzeye ulaştıklarını ve şube sayısının mevcut düzeylerde devam etmesini öngördüklerini bildirdi.

Kredi kartlarına yönelik yapılması öngörülen düzenlemelere ait değerlendirmesi de sorulan Baştuğ, “Kredi kartıyla alakalı bir tedbir gelme ihtimali var. Fakat bunun biçiminin ne olacağını bilmiyoruz. O yüzden taksit hududu mı ya da öteki bir şey mi olur onu bilmiyoruz. Biz de merakla bekliyoruz.” diye konuştu.

“YAKLAŞIK 25 YIL EVVEL GARANTİ TEKNOLOJİ’Yİ KURDUK”

Garanti BBVA Mühendislik ve Bilgi Hizmetleri’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ise bankacılığın geleceğinin teknolojiyle mümkün olacağı öngörüsüyle, 1998 yılında Garanti Teknoloji’yi kurduklarını anımsatarak, “Bu sistem birebir vakitte 25 yıl içinde başta Garanti BBVA olmak üzere bütün iştiraklerimizin dönüşümünün ardındaki itici güç oldu. Münasebetiyle Garanti BBVA Teknoloji kesimde, teknolojiyi yeni iş modelleri geliştirecek bir kaldıraç olarak kullanarak kıymetli rol üstleniyor ve bankamıza büyük katkı sağlıyor.” tabirlerini kullandı.

Mobil bankacılık uygulamaları, çevrim içi bankacılık platformları ve dijital ödeme sistemleri üzere yeniliklerin, müşterilerin bankacılık tecrübesini kökten değiştirdiğini lisana getiren Kuruöz, “Biz de değişen müşteri gereksinimlerine yönelik IT süreçlerimizi daima yeniliyor, geliştiriyoruz. Büyük ölçüde bilgi ile gerçek vakitli hizmet verme konusunda çok büyük altyapı yatırımları yapıyoruz.” diye konuştu.

“GARANTİ BBVA TEKNOLOJİ, GARANTİ BBVA VE TÜM İŞTİRAKLERİNİN TEKNOLOJİ FABRİKASIDIR”

Garanti BBVA Teknoloji Genel Müdürü Fatih Bektaşoğlu ise “Garanti BBVA ve tüm iştiraklerinin ‘teknoloji fabrikası’ olan Garanti BBVA Teknoloji, 2 bin 400 kişilik dev mühendislik takımıyla, bankacılığın geleceğini tasarlamak için çalışıyor. 34 yaş ortalamasındaki çalışanlarımızın yüzde 41’ini bayanlar oluşturuyor ve bu durum teknoloji bölümü özelinde bizim için başka bir memnunluk vesilesi. Garanti BBVA Teknoloji’de en büyük bedelimiz elbet ki insan, çalışanlarımız. Bölümümüzde bir ‘okul şirket’ olarak daima devam eden farklı yetenek programları ve gelişim programlarıyla çalışanlarımızın yetkinliklerini artırmak için çalışırken, düzgün mühendisler yanında düzgün teknoloji başkanları yetiştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Garanti BBVA Teknoloji’nin gündeminde “yapay zekâ” ve “GenAI” denilen “üretken yapay zekâ”nın yer aldığını belirten Bektaşoğlu, “Üretken yapay zekâ dokunduğu her şeye akıl katıp verimlilik sağlarken, öğrenme kapasitesi sayesinde her türlü eser ve servisi şahsileştirmeye de imkan sağlıyor. Bizim burada iki gayemiz var; birincisi her müşterimizin kendi şahsileştirilmiş taşınabilir şubesi olmasını, ikincisi de her bir çalışanımızın kendi şahsî asistanı olmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan konuşmaların akabinde, iştirakçilere Garanti BBVA Pendik Teknoloji Yerleşkesi ve TIER IV sertifikasına sahip Garanti BBVA Bilgi Merkezi tanıtıldı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/garanti-bbva-bu-yil-200-milyon-dolarin-uzerinde-teknoloji-yatirimi-hedefliyor/307177

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!