reklam

FODER’den ikaz: Borsada tüyolara kulak asmayın

Son periyotta vatandaşların borsaya, finansal araçlara ve yatırım fırsatlarına ilgisinin artması, finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılması ve tüm bölümlere yayılmasına yönelik çalışmaları öne çıkardı.

Atılacak adımlardan kimileri satırbaşlarıyla 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na da yansıdı. Bu kapsamda, hane halkı ve firmalarda tasarruf yapma farkındalığının sağlanması, finansal tasarruf araçları, aile bütçesi ve risk idaresine yönelik bilgi seviyesinin dijital platformlar da kullanılarak güçlendirilmesi hedefleniyor.

Hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında da sermaye piyasalarının derinliği ve aktifliğinin artırılarak kaynakların daha üretken alanlara yönelmesi hedefiyle finansal okuryazarlığı artırmaya yönelik çalışmalar Konsey üyeleriyle paylaşıldı. Bu çalışmalarla ferdî tasarrufların daha aktif kullanılması ve makro seviyede tasarruf oranlarının artırılması amaçlanıyor.

YATIRIMCILARI UYARDI

reklam

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Lideri Zekeriya Öztürk, geçen yıl sermaye piyasalarına yönelik ilginin arttığını belirterek, hisse senedi yatırımcı sayısının geçen yıl ekim ayında 8,5 milyon yatırımcı ile rekor kırdığını, yatırımcı sayısının şu anda da yaklaşık 8 milyon olduğunu söyledi.

KISA VADELİ İDDİALARA SÖYLENTİLERE KULAK ASMAYIN

Piyasalarda çok sayıda yatırım eserleri ve aracı kuruluşlar olduğunu, bunları bilmenin, hakikat değerlendirebilmenin finansal okuryazarlıktan geçtiğine dikkati çeken Öztürk, şöyle devam etti:

“Konuya, iki adımlı yaklaşmak gerekiyor. Birinci olarak kişi kendi finansal durumunu bilmeli. Bütçesini, birikimlerinin bir tablosunu, finansal amaçlarını görüp ona nazaran araştırma, planlama yapmalı. İkinci adımda ise genel sınırları ile piyasaların nasıl işlediğini, getiri ve risklerini bilmeli ve buna nazaran şayet kendisi tahlil yapmıyorsa, devlet kontrolünde olan piyasa uzmanlarından faydalanarak kendisi için en uygun kararı seçmesinde bu değerli bir rol oynuyor. Bu iki adımda da finansal okuryazarlık koşul.”

Zekeriya Öztürk, trade etme (al-sat) sıklığının finansal okuryazarlıkla direkt bağı olduğunu vurgulayarak, trade etmenin çok dikkat ve uzmanlık isteyen bir meslek olduğunu ve asıl mesleği traderlık olmayanların ekseriyetle hüsrana uğradığını belirtti.

Türkiye’nin Dünya Bankası datalarına nazaran, en fazla al-sat yapılan ülkeler ortasında bulunduğunu aktaran Öztürk, Türkiye’deki süreç hacminin piyasa pahasına oranının Almanya’nın dört katından fazla olduğuna dikkati çekti.

SPEKÜLASYONLARA DİKKAT

Özellikle pay senedi piyasasında rastgele bir payın fiyatını etkileyebilecek kıymetli bir gelişme var ise şirket yöneticilerinin kanunen bu bilgileri Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan açıklamak zorunda olduğunu hatırlatan Öztürk, şunları kaydetti:

“Bu tıp bilgileri açıklanmadan kullanarak kendi çıkarına süreç yapmaya ‘kamuya açıklanmamış bilgiye dayalı ticaret’ diyoruz; kanunen yasaktır ve cezası vardır. Tüyo bu tıp olduğu düşünülen bilgilerin halk ortasındaki ismi. Size ulaşan tüyonun ekseriyetle sizi muhakkak bir pay senedine yönlendirmek için uydurulmuş olma ihtimali çok yüksek. Birikiminizi yanlışsız kıymetlendirmek istiyorsanız, tüyolara kulak asmamalı, finansal okuryazarlık farkındalığınızı geliştirmelisiniz.”

Öztürk, sermaye piyasalarında yatırım yaparken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yatırım danışmanlığı hizmeti konusunda yetki verilmiş yatırım kuruluşlarının tavsiyelerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

SOSYAL MEDYADA YAPILAN SPEKÜLASYONLAR

Son yıllarda internet ve toplumsal medya kullanımının artması ile birlikte bu mecraları kendi çıkarlarını gözeterek, kendi platformlarına yönlendiren ve yatırım tavsiyesi verme ismi altında makus niyetli olarak kullanan kişi ve kümeler bulunduğunu tabir eden Öztürk, şunları kaydetti:

“SPK sıkı kontrol ile bu çeşit olumsuz olayları tespit ederek cezalar vermekte ve kamuoyuna açıklamakta. Bireyler de kısa vadeli kestirimlere, söylentilere asla kulak asmamalı. Deneyimli uzmanlar dahil, kimse istikrarlı olarak geleceği varsayım edemez. Tüyolarla, söylentilerle mutlaka süreç yapılmaması ve tuzaklara düşülmemesi gerekir. Bireylerin tüyo yatırımcılığı yerine finansal durumlarını ve aktüel piyasaları tahlil edip finansal kararlarını almalarını öneriyoruz.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/foder-den-uyari-borsada-tuyolara-kulak-asmayin/307240

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!