reklam

Erdoğan: Enflasyonda şimdi istenen noktaya gelinemedi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki basına kapalı toplantı olarak yapılan ve yaklaşık 2 saat 30 dakika süren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işsizlikte tek haneye inilmesine rağmen enflasyonda şimdi istenilen noktaya gelinmediğini lisana getirdi. Turizmde bu yıl 60 milyar dolar gelir hedeflendiğini belirten Erdoğan, ekonomik programdan taviz verilmediğini ve verilmeyeceğini belirtti.

En düşük emekli maaşını 10 bin liraya, taban fiyatı 17 bin liraya, engelli maaşını yaklaşık 4 bin liraya çıkardıklarını hatırlatan Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde emekli maaşlarına şu kadar artırım yapacağız diyen muhalefetin nasıl boş konuştuğunu örneklerle anlattım. Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi hayat pahalılığın pençesine terk etmeyeceğiz. Enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, ulusal gelirimizi artırarak çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız. Hiçbir insanımızı darda bırakmayacak, göz nazaran göre eza çekmesine müsaade etmeyeceğiz. Milletimizden takviye ve dualarını bizden esirgememesini bilhassa istirham ediyorum” diye konuştu.

“46 bin konut teslim etti”

reklam

En üst sıralarda tuttulan değişmez gündem unsurlarından birinin zelzele yaşayan kentlerin ayağa kaldırılmasının bunlardan biri olduğunu belirten Erdoğan, “Şimdiye kadar 46 bin konut ve köy meskenini vatandaşlarımıza teslim ettik. İnşallah yıl sonuna kadar 200 bin konutu ve köy meskenini hak sahiplerine teslim edeceğiz. Maksadımız tek bir vatandaşımızın bile mağduriyetine meydan vermeden, hiç kimseye mahçup olmadan bu süreci suhuletle tamamlamaktır” dedi.

Savunma endüstrinde yerlilik oranı yüzde 80’in üzerinde

Savunma endüstrinde yüzde 20’lerde olan yerlilik oranını yüzde 80’lerin üzerine taşındığını lisana getiren Erdoğan, “850’yi aşkın projeyle bu alanda kendi kendine yeterliliği en yüksek ülkelerden biri haline geldi. Sahip olduğumuz yüksek teknoloji eserlerini dost ve müttefik ülkelerle de paylaşarak savunma ihracatımızı 10 yılda yaklaşık 4,5 kat artırdık. Geçtiğimiz yıl dünyanın 185 başka ülkesine 230 çeşit eser satarak ihracat yaptık. Savunma sanayi ihrac atında dünyadaki yerimize baktığımızda karşımıza çıkan fotoğraf, TB2, Akıncı, Anka ve Aksungur araçlarımızla SİHA teknolojisinde dünyada birinci 3 ülkesi ortasında yer alıyoruz” tabirlerini kullandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/erdogan-enflasyonda-henuz-istenen-noktaya-gelinemedi-2348709

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!