reklam

Elon Musk’tan OpenAI ve Sam Altman’a “yapay zeka” davası

San Francisco Mahkemesi’nde açılan davanın şikayet dilekçesinde, Altman ile OpenAI Kurucu Ortağı Greg Brockman’ın 2015 yılında Musk ile irtibata geçtiği ve “insanlık yararına” yapay zeka geliştirecek, kâr hedefi gütmeyen bir laboratuvar kurma konusunda anlaştıkları öne sürüldü.

OpenAI’nın kurucu ortağı olan Musk’ın 2018’de şirketin idare şurasından istifa ettiğine işaret edilen şikayet dilekçesinde, fakat kuruluş kontratına dayanarak OpenAI’a katkıda bulunmaya ve Altman’dan şirket hakkında güncelleme almaya devam ettiği aktarıldı.

Dilekçede OpenAI’nın internet sitesinde kontratının “yapay zekanın tüm insanlığa yararlı olmasını sağlamak” olduğunu belirttiği, ancak gerçekte OpenAI’nın dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft’un yan kuruluşu haline getirildiği sav edildi.

Şirketin yapay zekayı insanlığın faydasından çok Microsoft’un kârını en üst seviyeye çıkarmak için geliştirdiği vurgulanan dilekçede, OpenAI’nın Microsoft’un kârını azamiye çıkarmaya odaklanmasının muahedeyi ihlal ettiği kaydedildi.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/elon-musktan-openai-ve-sam-altmana-yapay-zeka-davasi-2348579

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!