reklam

Ekonomistlere nazaran Fed daha uzun sabit duracak

Nomura Holdings ekonomistleri ÜFE verisi sonrası daha evvel haziran olan birinci faiz indirimi beklentilerini temmuza ötelediklerini, başkası aralık ayında olmak üzere 2024’te iki faiz indirimi beklediklerini açıkladı.

Faiz indirim beklentisini haziran ayına öteleyen Pantheon Macroeconomics Başekonomisti Ian Shepherdson yüksek ÜFE bilgileri sonrası Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE’nin aylık yüzde 0,4 yükseleceğini öngördü. Bu öngörü son bir yılın en süratli aylık çekirdek PCE artışı manasına geliyor.

Bazı karamsar ekonomistlere nazaran birinci faiz indirimi yılın sonlarına hakikat gelebilir. Santander US Capital Markets ABD Başekonomisti Stephen Stanley Fed’in faizleri kasım ayına kadar değiştirmemesini bekliyor.

Stanley yayımladığı notta “Altı hafta evvel FOMC enflasyonun %2’ye döneceği konusunda daha fazla inanca sahipti. O mühletten bu yana enflasyon cephesinden berbat haberden öbür birşey gelmedi” yorumunu yaptı.

reklam

FHN Financial ekonomistleri Chris Low ve Mark Streiber da “Üretici enflasyonu istikrar kazandığı ya da yükseldiği sürece Fed’in sabit duruş süreci uzayacak” beklentisini lisana getirdiler.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/ekonomistlere-gore-fed-daha-uzun-sabit-duracak-2349412

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!