reklam

Ekonomistler Mart’ta Fed’den ne bekliyor?

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz hafta Kongre sunumda faiz indirimleri için “Uzakta değiliz” açıklaması yapmasının akabinde gözler 19-20 Mart’ta gerçekleştirilecek Fed faiz kararı toplantısına çevrildi.

Toplantıda Fed’in beşinci sefer üst üste faizleri sabit tutması beklenirken ekonomistlerin odak noktası üyelerin ekonomik projeksiyonlarını ortaya koyan noktasal grafikte olacak. Noktasal grafikte 2024 için üç faiz indirimi beklentisinin korunması durumunda birinci faiz indirimi için Haziran ayı beklentisi kuvvetlenmiş olacak.

Dreyfus and Mellon Başekonomisti Vincent Reinhart’a nazaran Fed’in Mart bildirisi “Doğru yolda ilerliyoruz” olacak. Reinhart, Fed üyelerinin mali gevşeme için kâfi itimat düzeyinden uzakta olmadığı görüşünde.

LH Meyer/Monetary Policy Analytics Ekonomisti Derek Tang ise yüzde 3,9 işsizlik oranı ve azalan fiyat artış suratı bilgilerinin Fed’in faiz indirimini erteleme yahut ölçeğini düşürme tehlikesini azalttığını lisana getirdi.

reklam

Tang “Powell’ın faiz indirimi için kâfi itimat düzeyinden uzakta olmadıklarını açıklaması hala geçerli olacak” yorumunu yaptı.

KPMG LLP Başekonomisti Diane Swonk’a nazaran ise faiz indirimlerinin nasıl yapılacağı konusunda Fed üyeleri ortasında görüş ayrılıkları ortaya çıkabilir.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/ekonomistler-mart-ta-fed-den-ne-bekliyor-2349119

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!