reklam

Efsane Renault 5 yüzde 100 elektrikli olarak geri geldi

Renault, 91. Cenevre Memleketler arası Araba Fuarı’nda “5 E-Tech” yüzde 100 elektrikli modelinin dünya lansmanını gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, İsviçre’de tanıtımı yapılan Renault 5 E-Tech, “Renaulution” yaklaşımıyla doğan yeni kuşak özgün ruhunu, eşsiz tasarım öğeleriyle tamamlıyor. Renault, E-Tech eser gamını 3 Mart’a kadar sergileyerek, fuarda kullanıcılarla bir ortaya getirecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MAİS A.Ş. Genel Müdürü Berk Çağdaş, Renault’un bu yıl Cenevre Milletlerarası Araba Fuarı’nda yeni jenerasyon bir otomotiv şirketine dönüşümünü gözler önüne serdiğini belirterek, “Fuarda dünya lansmanı gerçekleştirilen ve ikonik öğeleriyle dikkat çeken Renault 5 E-Tech yüzde 100 elektrikli, eşsiz bir model. Birinci defa 1972 yılında satışa sunulan ve kullanıcıların kalplerinde yer edinen bu özel model, artık en ileri teknolojilere ve elektrikli güç-aktarma sistemine sahip bir tasarım mükemmeli olarak tekrar kullanıcıların kalbini fethetmeye geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

reklam

Bu modelin, Renault’taki elektrik ihtilalinin yesyeni yüzü olacağını kaydeden Çağdaş, “Renault 5 E-Tech yüzde 100 elektrikliyi 2025 yılının birinci çeyreğinde Türkiye’de satışa sunmayı planlanıyoruz. MAİS olarak, Renault’taki elektrikli çağını OYAK vizyonu ile birleştirerek, yeni modellerimizi kullanıcılarımızla buluşturmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

RETRO-FUTURİSTİK DİZAYNIYLA ÖNE ÇIKIYOR

Satışa sunulduğu devirde milyonlarca ailenin ömür stiline ve ihtiyaçlarına cevap veren Renault 5’in cazibeli tasarımı, çok taraflılığı ve yakıt iktisadıyla bilinen mirası, Renault 5 E-Tech modelinde, günün toplumsal ve çevresel gereksinimlerine nazaran yeni bir yüzle şekilleniyor.

Renault 5 E-Tech, markanın öteki modellerine uygulanan tasarım kodlarını ikonik bir model olarak yine yazıyor. Retro-futuristik tasarım özellikleri ve hisleri harekete geçiren detaylar, çağdaş bir bütün oluşturuyor.

Minimum ön ve art uzantılarıyla dört büyük 18 inçlik janta sahip modelin tekerlekleri, gövdeyle tıpkı hizada olup, geniş iz aralığına sahip. 3,92 metre ölçülerinde kısa bir model olan Renault 5 E-Tech, çevik bir kent arabasıyla birebir boyutta ve alımlı gövde orantılarıyla öne çıkıyor. Aks uzaklığı Clio modeline nazaran yalnızca 4 cm daha kısa olan Renault 5 E-Tech, cömert bir iç hacim vaat ediyor. 1,77 metrelik genişliğiyle, kent yollarında çeviklik sağlayan modelin yüksekliği ise 1,5 metreyi buluyor.

Renault 5 E-Tech; “Evolution, Techno ve Iconic Cinq” donanım düzeyleri ile satışa sunulacak. Birebir vakitte model, kişiselleştirmeyi yeni bir düzeye taşıyan, çıkartmalar ve 3D baskılı saklama alanları da dahil olmak üzere, eşsiz şahsileştirilmiş aksesuarlara sahip olacak.

Renault 5 E-Tech, kent içi ve dışı kullanımına uygun bir model olarak tasarlandı. 52 kWh’e kadar bataryası, 400 kilometreye kadar WLTP menzili sağlıyor. 11 kW AC şarj, 100 kW’a kadar DC şarj gücü bulunan modelin, elektrikli kent arabası segmentinde ender görülen bir özellik olarak 500 kiloya kadar römork çekme kapasitesi bulunuyor.

– Elektrikli araba kullanmaya teşvik eden üstün sürüş keyfi

Optimize edilen ön süspansiyon ve küçük dönüş çapıyla son derece çevik bir araba olan Renault 5 E-Tech’te üst segmentlerden alınan çok kollu art süspansiyon, bu segmentte daha evvel görülmemiş seviyede yol tutuş ve performans özellikleri sunuyor. Tüm bunlar, konfordan ödün vermeden üstün sürüş keyfine katkıda bulunuyor.

Renault 5 E-Tech, performanstan ödün vermeden ikonik dizaynını sergilemek için geliştirilen yeni büsbütün elektrikli platform “AmpR Small” üzerine üretilen birinci araba. Böylelikle, elektrikli bileşenlerde ve çağdaş teknolojide en âlâ özelliklerle, bu segmentte rakipsiz sürüş keyfi ve konfor sunuyor.

TEKNOLOJİLERLE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ BİR DENEYİM

Renault 5 E-Tech, entegre Google ile en yeni OpenR Link sistemi dışında 50’nin üzerinde uygulama ve şarjın planlanan seyahate entegre edilmesi üzere pratik hizmetlerle donatılıyor. Model, Google’ın temaslı hizmetleri dışında akıllı, yardımsever ve sempatik bir yol arkadaşı olan resmi Renault avatarı Reno’yu da bünyesinde barındırıyor. Avatar, müşterilere daha keyifli ve daha sezgisel bir elektrikli tecrübesi sunmak üzere Renault tarafından geliştirildi.

Ses konforu; patentli akıllı koza ses yalıtım sistemi ve üst segmentlerden alınan akustik ön cam ile optimize ediliyor. Termal konfor için ise ısı pompası batarya gücünden tasarruf sağlıyor.

En ileri güvenlik özellikleriyle donatılan Renault 5 E-Tech, yolu okuyan akıllı adaptif sürat sabitleyici ve 2. düzey otonom sürüş teknolojisi “Aktif Şoför Asistanı” dahil olmak üzere üst segmentlerden aktarılan ileri sürüş takviye sistemlerini (ADAS) içeriyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/efsane-renault-5-yuzde-100-elektrikli-olarak-geri-geldi/307508

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!