reklam

Eczacıbaşı: Pusulamız akıl ve bilim

“PUSULAMIZ: AKIL VE BİLİM, ECZACIBAŞI BEDELLERİ VE BİRBİRİMİZE OLAN GÜVENİMİZ”

“Kusursuz fırtınada büyüme cesareti” temasıyla gerçekleşen aktifliğin açılış konuşmasını yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Lideri Bülent Eczacıbaşı, 2023’te “hava akımlarının” her zamankinden daha tesirli olduğunu vurguladı. 2023’te dünyanın birçok bölgesinde savaşların yaşandığını, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ortasında fikir ayrılıklarının arttığını ve dünya genelinde jeopolitik belirsizliklerin yükseldiğini lisana getirdi.

Bu yıl başta ABD olmak üzere 70’ten fazla ülkede seçim yapılacağını ve global arenanın yine şekilleneceğini hatırlatan Eczacıbaşı, “İklim değişikliği, sürdürülebilirlik ve yapay zekâ tekrar gündemin birinci sıralarında olacak” dedi.

Ocak ayında meslek hayatında 50’nci yılını doldurduğunu paylaşan Bülent Eczacıbaşı, yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen Eczacıbaşı Topluluğu’nun bugün ulaştığı noktada bulutların çok üstünde olduğunu vurgularken, “Cesaret, korkmaya karşın yürümektir, karşımıza çıkarak her türlü sorunu çözecek kapasiteye ve itimada sahibiz. Pusulamıza güvenirsek ve onu korursak korkacak bir şeyimiz yok.” diye konuştu.

reklam

Eczacıbaşı olarak pusulamızı müdafaanın üç değerli ögesi olduğunu belirten Bülent Eczacıbaşı, “Akıl ve bilim yolundan sapamayız, Eczacıbaşı bedellerini korumalıyız ve en değerlisi birbirimize olan itimadımız. Sizlere güveniyoruz, bu uçak herkesin katkısıyla havalanıyor” sözlerini kullandı.

“HEDEFİMİZ 2028’E KADAR 2 MİLYAR AVROYU AŞAN YATIRIMA ULAŞMAK”

Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah, “Etki yaratan geleceği birlikte tasarlamak” başlıklı oturumunda 2023 yılında Türkiye’de yaşanan gelişmelere kısaca değindikten sonra geçtiğimiz ay katıldığı Davos Tepesi’nden notlarını paylaştı.

Gümrah, jeopolitik gelişmeler, demografik değişiklikler, yapay zekanın gelişimi ve sürdürülebilirlik olmak üzere dünyayı etkileyen dört ana trendi özetleyerek, Topluluğun ana iş alanlarına mümkün tesirlerini aktardı.

2023’te yaşanan zorluklara karşın Eczacıbaşı Topluluğu’nun yatırımlara devam ettiğini ve değerli başarılara imza attığını belirtti. İç pazardaki ivme ve tüketim eserleri ile sıhhat dalındaki büyüme sayesinde Topluluk gelirlerinin iki milyar Avro’yu aştığını vurguladı.

Gümrah, son iki yılda toplam 850 milyon Avro yatırım yapıldığını, bu yatırımların değerli bir kısmının işimizi büyütmek için kapasite artırımı, pazar yatırımları ve verimliliğe harcandığını, bu yatırımları satın almalar ve iş alanlarımızdaki liderliğimizi ve yenilik kapasitemizi muhafazaya yönelik teknoloji, sürdürülebilirlik ve Ar-Ge ve teşebbüs sermayesi yatırımlarının takip ettiğini vurguladı.

Gümrah, 2023’te hayata geçirilen yatırımlar ortasında Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin Manisa fabrikasında beşinci kâğıt makinesi yatırımı ile Bozüyük’teki VitrA Üretim Kampüsü’nde beşinci seramik sıhhat gereçleri işletmesi ve yeni gömme rezervuar üretim tesisi yatırımına değindi.

Atalay Gümrah konuşmasının ikinci yarısında uzun devirli bakış açısıyla, Topluluğu 2030’lara taşıyacak stratejik yol haritasını aktardı. Gümrah, büyüme planının üç ayağının olacağını ve bunların mevcut işlerin doğal büyümesiyle sağlanacak organik büyüme, satın almalar ve iştirakler ile sağlanacak inorganik büyüme ve yeni iş modelleri, portföy yatırımları ile yaratılacak ek büyüme ile hayata geçirileceğini aktardı.

“AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE’NİN PAHA ZİNCİRİNİN DEĞERLİ BİR HALKASI”

Bülent Eczacıbaşı ile Uluslararası Enerji Ajansı İcra Yöneticisi Dr. Fatih Birol’un katılımıyla gerçekleşen “Çoklu kriz dünyasında güç gündemi” başlıklı oturumda, dünyada güç krizini yaratan mevcut ekonomik, jeopolitik ve çevresel faktörler ele alınırken, krizin ekonomik, politik ve toplumsal yansımaları tartışıldı.

Bülent Eczacıbaşı, Türkiye’nin değişen güç dünyasında üstlendiğimiz rolün özel dal için hayli kritik olduğuna değinirken, ülkemizin yenilenebilir güç alanındaki potansiyeli ve hidrojen teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte güçte daha güçlü bir pozisyona ulaşabileceğimizi kaydetti. Eczacıbaşı Topluluğu’nun ihracatının yarısından fazlasını Avrupa’ya yaptığını hatırlatan Eczacıbaşı, Türkiye’nin Avrupa Birliği paha zincirinin değerli bir halkası pozisyonunda olduğunu belirtti.

Bülent Eczacıbaşı, bulunduğumuz iş kollarının ağır güç muhtaçlığı duyduğunu hatırlatarak, yeşil güce yönelik yatırımlara sürat vereceklerini söyledi. 2023 sonu prestijiyle toplamda 20 MW kurulu güce ulaştığımızı söyleyen Eczacıbaşı, 2025 sonu itibarıyla toplam kurulu gücü 83 MW’a çıkarmayı hedeflediklerini söz etti. Eczacıbaşı son olarak güç verimliliği alanında her sene yeni projeler devreye alındığını, atık ısı geri kazanımı, verimli yanma teknolojileri, verimli motor dönüşümü üzere başlıklarda projeler hayata geçirildiğini kelamlarına ekledi.

“KRİZ VAKİTLERİ BİREBİR VAKİTTE BİRÇOK FIRSAT SUNUYOR”

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Werner Geissler, Eczacıbaşı Topluluğu Yatırım Ofisi Başkanı İpek Güleç ile “Uluslararası pazarlarda büyümek” bahisli oturumda yaptığı konuşmada, içinde bulunduğumuz devir üzere güçlü vakitlerde her şeyin mümkün olduğunu, aslında krizlerin bize yeni fırsatlar sunduğunu söyledi.

Geissler, “Direnç aslında fırtınalı vakitlerde dik durabilme mahareti. Tüketiciler her vakit onlara sunduğunuz bedele bakar, her vakit hayat uzunluğu marka bağlılığını hedeflemeliyiz, güçlü bir markanız olursa müşterileriniz sizi güç vakitlerde terk etmez. Bunlar esneklik, disiplin ve maliyet idaresiyle birleştiğinde markanızı dirençli kılar.” diye konuştu.

Güçlü rüzgarlar karşısında fırsatları pahalandırmak için esnek olmak gerektiğinin altını çizen Geissler, “Böyle periyotlarda bahadır adımlar atmalısınız, portföyünüzü daima gözden geçirip, size rekabet avantajı tanımayan işlerden vazgeçebilmelisiniz” dedi.

“Koşullar ne olursa olsun muvaffakiyete inanmalısınız” diye konuşan Geissler, yeni bir alana girerken maliyet açısından kazanma fırsatımız olup olmadığını, bu alandaki yetenek ve marifetlerimizi, son olarak da bu alanda yatırım yapmaya istekli olup olmadığımızı tartmamız gerektiğini, yanlışsız sistemler, kaynaklar ve takım ile gerçek alanda başarısız olmanın çok güç olduğunu kelamlarına ekledi.
patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/eczacibasi-pusulamiz-akil-ve-bilim/307029

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!