reklam

DB: Toplumsal cinsiyet eşitliği global büyümeyi iki katına çıkarır

Dünya Bankası, 190 iktisatta toplumsal cinsiyet eşitliğinde sağlanan ilerlemenin değerlendirildiği “Kadınlar, İş Dünyası ve Hukuk 2024” raporunu yayımladı.

Raporda, dünya genelinde iş dünyasında bayanlara yönelik toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin düşünülenden çok büyük olduğu aktarıldı.

Ekonomilerin bayanlar için fırsat eşitliği maddelerini yürürlüğe koyma konusunda son yıllarda kayda bedel bir ilerleme kaydettiği belirtilen raporda, lakin buna karşın bugün bayanların erkeklerin sahip olduğu yasal hakların 3’te 2’sinden azına sahip olduğu kaydedildi. Raporda, bu oranın daha evvel 4’te 3 olarak iddia edildiği anımsatıldı.

Hiçbir ülke bayanlara eşit fırsat sunmuyor

reklam

Dünya Bankasının raporunda, güvenlik ve çocuk bakımı alanlarındaki eksikliklerin bayanların global iş gücüne katılmasını engellediği kaydedildi.

Raporda, en güçlü ekonomiler dahil hiçbir ülkenin bayanlara eşit fırsat sunmadığına işaret edildi.

Kadınların global ekonomiyi hızlandırma gücüne sahip olduğu fakat yasalar ile uygulama eksikliğinin onları kenarda tuttuğu vurgulanan raporda, büyümenin devamlı olarak yavaşladığı bir periyotta bayanların global iş gücüne iştirakinin arttırılmasının görünümü değerli ölçüde iyileştirebileceğine değinildi.

Raporda, istihdam ve girişimcilikte toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesinin global GSYH’yi yüzde 20’den fazla artırabileceği belirtildi.

Bankanın raporunda, gelecek 10 yılda cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasının ise mevcut global büyüme oranının temelde 2 katına çıkmasını sağlayacağı aktarıldı.

Dünya çapında bayanların girişimciliğini destekleyen yasal kararların sadece yüzde 44’ünün yürürlükte olduğu belirtilen raporda, her 5 şirket yönetim kurulu durumundan sadece birinde bir bayanın bulunduğu kaydedildi.

Kadınlar erkeklere ödenen her 1 dolara karşılık sadece 77 sent kazanıyor

Raporda, 5 iktisattan sadece 1’inin kamu işe alım süreçlerinde cinsiyete hassas kriterleri mecburî kıldığı, bunun da bayanların yılda yaklaşık 10 trilyon dolar fiyatındaki ekonomik fırsattan büyük ölçüde yoksun bırakıldığı manasına geldiği aktarıldı.

Ücret alanında ise bayanların erkeklere ödenen her 1 dolara karşılık sırf 77 sent kazandığı belirtilen raporda, toplamda 92 iktisatta eşit pahada işe eşit fiyat ödenmesini mecburî kılan kararların eksik olduğu kaydedildi.

Kadın ve erkeklerin emekli olabileceği yaşın 62 iktisatta birebir olmadığına işaret edilen raporda, bayanların erkeklerden daha erken emekli olduğu belirtildi. Raporda, 81 iktisatta bayanların emekli maaşının çocuk bakımıyla ilgili işe devam etmedikleri müddetleri hesaba katmadığı aktarıldı.

Ayrıca Dünya Bankasının raporunda, bayanların çalışmasına ve iş kurmasına imkan tanıyan maddelerde ıslahat yapma ve kamu siyasetlerini yürürlüğe koyma uğraşlarının hızlandırılması, bayanların güvenliği, çocuk bakımına erişim ve iş fırsatlarıyla ilgili maddelerin ise güzelleştirilmesi üzere tavsiyelerde bulunuldu.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/db-toplumsal-cinsiyet-esitligi-kuresel-buyumeyi-iki-katina-cikarir-2348721

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!