reklam

Çinlilerin araba üretimi için Türkiye’ye önemli ilgisi var

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) İdare Konseyi Lideri Albert Saydam, Çinlilerin Türkiye’de üretim için önemli ilgisinin olduğunu belirterek, “Şu anda birden fazla Çinli firmayla görüşüyoruz. Halihazırda fabrika yatırımı görüşmeleri yapan Skywell ön plana çıkarken, Chery ve MG adaylar ortasında.” dedi.

Saydam, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle bir ortaya gelerek 2023 yılı değerlendirmesi, yeni gaye ve beklentileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin, Avrupa ile Gümrük Birliği mukavelesini yenileyeceğini ve güçlü bir otomotiv birikimine sahip olduğunu söyleyen TAYSAD İdare Heyeti Lideri Saydam, Çinlilerin Türkiye’de üretim için önemli ilgisi olduğunu lisana getirdi.

Saydam, şu anda birden fazla Çinli firmayla görüştüklerine işaret ederek, halihazırda fabrika yatırımı görüşmeleri yapan Skywell’ın ön plana çıktığını, Chery ve MG’nin de adaylar ortasında olduğunu söyledi.

reklam

Saydam, üye sayılarının 520’lere ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Otomotiv tedarik endüstrinin yüzde 85-90’ını temsil ediyoruz. Maksadımız 2030’da dünyanın birinci 10 üreticisi ortasına girmek. Bu noktada 34 ülkede 200’ün üzerinde yatırımımız var. Toyota da plug-in hibrit motorlu aracı imal ederken Türk tedarik sanayi kullanılıyor. Toyota, Avrupa’ya yönelik ürettiği aracın motorunu Türkiye’de üretiyorsa, bu otomotiv tedarik endüstrimizin gücünü gösterir. Son 2-3 ayda yaşanan Kızıldeniz’deki sorun ve öncesinde de Avrupa Birliği’nin Çinli otomotiv markalarına getirmiş olduğu yüzde 30’luk vergi, Türkiye’ye olan ilgilerini artırdı. Hatta şu anda birden fazla Çinli firmayla görüşüyoruz. 1 milyon adetlerde bir iç pazar, Avrupa’yla Gümrük Birliği kontratını yenileyecek olan bir ülke ve güçlü bir otomotiv birikimi. Yatırım herkesin yararına olur.”

“DÜNYADA KARTLAR TEKRAR DAĞITILIYOR VE YENİ KURALLAR KOYULUYORSA, BİZ DE DİYİORUZ Kİ İSTİKRARI TESİS EDELİM”

Özellikle ana sanayi yatırımı beklediklerini söyleyen Saydam, “Fakat ana sanayi ile tedarik endüstrinin tekrar masaya oturması lazım. Nasıl otomotiv bölümünde kırıcı teknolojiler, dijital dönüşüm ve iş yapış biçiminde bir dönüşüm varsa, sağlıklı ilerlememiz için 10 sene evvel imzalanmış kontratların de değiştirilmesi lazım.” tabirlerini kullandı.

Saydam, finansman maliyetleri, ödeme vadeleri, personellik maliyetleri, güç maliyetleri başta olmak üzere her şeyin değiştiğine işaret ederek, “Dünyada kartlar yine dağıtılıyor ve yeni kurallar koyuluyorsa, biz de diyoruz ki istikrarı tesis edelim.” dedi.

İç pazardaki durumla ilgili soruya da yanıt veren Saydam, şunları söyledi:

“Bu bahis, benim ihtisas, TAYSAD’ın da ana konusu değil lakin satışlar 2023’te 1,2 milyon adeti geçtiyse demek ki kimi şeyleri yanlışsız yaptık. Bu muvaffakiyet bizi 4 sıra birden atlattı ve dünyada 14’üncü olduk. Bu kadar ambargo ve tedarik sorunu yaşayan İran üzere bizim de pazarı 1 milyonun üzerinde tutmamız lazım. O yüzden araç yapısındaki değişim üzere ÖTV ve MTV yapısının gözden geçirilmesi gerekiyor. Otomotiv endüstrimiz, ekonomimiz ve ülkemiz için kıymetli.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/cinlilerin-otomobil-uretimi-icin-turkiye-ye-ciddi-ilgisi-var/304803

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!