reklam

Çin’den ABD’nin TikTok kararına reaksiyon

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Pekin’de düzenlenen günlük basın toplantısında tasarının adil rekabet ve milletlerarası ticaret kurallarının karşısında yer aldığını söyledi.

“Ulusal güvenlik” münasebeti, öbür ülkelerin rekabetçi şirketlerini aşağı çekmek için kullanıldığında eşitlik ve adaletten kelam edilemeyeceğini söz eden Sözcü Vang, “Başkalarının elindeki yeterli şeyleri kapmak için her prosedürü deneyen bu tavır, düpedüz soyguncu mantığıdır.” dedi.

Vang, TikTok hadisesinin ABD’nin “kurallar” ve “düzen” dediği şeyin kendisinden diğerine hizmet etmediğini bütün dünyaya bir kere daha açıkça gösterdiğini savunarak, “ABD, TikTok’un ulusal güvenliğini tehdit ettiğine dair hiçbir delil bulunmamasına karşın ulusal güvenlik kavramını suiistimal ederek devlet gücünü bu şirketi baskı altına almak için kullanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

YouTube, Facebook ve Instagram üzere ABD’li şirketlerin toplumsal medya hizmetlerinin Çin’de yasak olduğunun hatırlatılması üzerine Vang, “Biz yabancı platformların ve hizmetlerin kanunlara ve düzenlemelere uydukları sürece Çin pazarında faaliyet göstermesine müsaade veriyoruz. Bu, ABD’nin TikTok konusu ele alışından büsbütün farklı. ABD’nin tavrı, açıkça zorbalık ve soyguncu mantığı.” diye konuştu.

reklam

Vang, TikTok’un Çin’in Ulusal Güvenlik Yasası uyarınca Çin hükümetinin talebi halinde bilgi paylaşma mecburiliği bulunduğu, ABD’li kanun koyucuların bundan tasa duyduğu tezine de, “Çin hükümeti bilgi mahremiyeti ve güvenliğine büyük kıymet vermektedir. Bireylerden ve işletmelerden, ülkelerin ulusal maddelerine ters olarak Çin hükümeti için data toplamasını yahut sağlamasını hiçbir vakit istemedik ve istemeyeceğiz.” tabiriyle karşılık verdi.

TikTok ya diğerlerine satılacak ya da yasaklanacak

ABD Temsilciler Meclisi, 13 Mart’ta yaptığı oylamada “Amerikalıları Yabancı Düşmanlarca Denetim Edilen Uygulamalardan Müdafaa Yasası” başlıklı tasarıyı büyük çoğunlukla kabul ederek onay için ABD Senatosu’na göndermişti.

ABD Başkanı Joe Biden, Senato’nun onaylaması halinde maddeyi imzalayarak yürürlüğe sokacağını bildirmişti.

“Ulusal güvenlikle ilgili sorun oluşturduğu” gerekçesiyle TikTok’un yasaklanmasının önünü açan tasarının yasalaşması halinde ana ortak pozisyonundaki Çin ByteDance firması, platformu devretmek zorunda kalacak. Aksi takdirde TikTok’un ABD’deki internet uygulama mağazalarından 5 ay mühletle yahut büsbütün çıkarılması öngörülüyor.

Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak oylarıyla kabul edilen tasarıya takviye verenler, Pekin merkezli ByteDance firmasının TikTok aracılığıyla elde ettiği Amerikan vatandaşlarına ilişkin bilgilerin Çin idaresine iletildiğini savunuyor.

Tasarıya karşı çıkan Kongre üyeleri, TikTok’un data toplayıp Çin’e ilettiği argümanının ispata muhtaç olduğunu ve uygulamanın yasaklanmasının “ifade özgürlüğünü” kısıtlama manasına gelebileceğini belirtiyor.

TikTok idaresi ise bu argümanların gerçeği yansıtmadığını ve ABD’de başka toplumsal medya platformları üzere büsbütün Amerikan maddelerine nazaran çalıştıklarını argüman ediyor.

ByteDance, iki taraftan da baskı altında

Tasarının yasalaşması halinde Tiktok’un ana ortağı ByteDance’ın, şirketin bölümü konusunda Washington ve Pekin’in zıt taraflı taleplerinin baskısı altında kalması beklenen.

Eski ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, tasarının yasalaşmasıyla periyodu gündeme gelecek olan TikTok’u satın almak için bir yatırımcı kümesi kuracağını duyurmuştu. Uygulamayı kullanıcıların sevdiğini ve kapatılmaması gerektiğini savunan Mnuchin, “Bunun ABD’li işletmelere ilişkin olması gerekir. Çinlilerin, bir ABD şirketinin Çin’de bu türlü bir şeye sahip olmasına asla müsaade vermesi mümkün değil.” sözünü kullanmıştı.

Çin hükümetinin ByteDance’in TikTok’u ABD’li bir alıcıya satmasına müsaade verip vermeyeceği belirsizliğini korurken, TikTok CEO’su Shou Zi Chew, satışın bir seçenek olmadığını ima etmişti.

Çin Ticaret Bakanlığı da TikTok’u hedef alan tasarının kabul edilmesinin akabinde Washington idaresine, “başka ülkelerin şirketlerine yönelik akıl dışı baskılara son verme” çağrısında bulundu.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Hı Yadong, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, “ABD, piyasa iktisadına ve adil rekabet kurallarına hürmet göstermeli ve tüm ülkelerin teşebbüslerine açık, eşit ve ayrımcı olmayan bir ortam sağlamalıdır.” dedi.

İlgili tarafları Çin kanunlarına ve düzenlemelerine uymaya çağıran Sözcü Hı, Çin’in yasal haklarını ve çıkarlarını korumak için gereken önlemleri alacağını vurguladı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/cinden-abdnin-tiktok-kararina-tepki-2349390

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!