reklam

Bulgaristan 2025’te euroya geçmeye hazırlanıyor

Bulgar basınına konuşan Memleketler arası Para Fonu (IMF) Yöneticisi Kristalina Georgieva, “Tarih konusunda kesin bir şey söyleyemem, bence kıymetli olan 2025 yılında Bulgaristan’ın Euro Bölgesi’nde yer alması ve bu gerçekçi bir hedef” dedi.

Ülke için euroya geçişinin “esaslı ve stratejik bir öncelik olduğunu” bildiğini belirten Georgieva, “Bu yolla Bulgaristan iktisadının rekabet gücünü artırabilir, ticaret ve finans alanındaki süreç maliyetlerini azaltabilir, iktisadın kimi dalları için Bulgaristan’ın cazibesini arttırabilir ve ülkeye yatırım akışını daha cazip hale getirebiliriz” tabirini kullandı.

Bulgaristan’ın, euro Bölgesi’ne geçmek üzere elinden geleni yaptığına işaret eden Georgieva, “Bence ülkenin yıl sonuna kadar bu göstergeleri karşılaması için uygun şartlar var. Bu da gelecek yıl bir tarihte euro Bölgesi’nde olabileceği manasına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

IMF Başkanı Georgieva, Bulgaristan’da bu yıl ekonomik büyümenin yüzde 2,7 civarında olmasını, enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 4’ün altına düşmesini beklediğini aktardı.

reklam

Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsüne nazaran, ülkede 2023’te yıllık enflasyon yüzde 9,5, 2024’ün ocak aynıdaki enflasyon ise yüzde 3,8 oldu.

Bulgaristan Parlamentosu, Şubat’ta kabul ettiği Merkez Bankası Kanunu’nda, ülkenin para ünitesinde levadan euroya geçiş sürecinde yapılacak çalışmaları belirlemişti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/bulgaristan-2025-te-euroya-gecmeye-hazirlaniyor-2349245

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!